Dönüşüm - Franz Kafka


Kitabın Adı: Dönüşüm
Orjinal Adı: Die Verwandlung
Yazar: Franz Kafka
Çeviren: Ahmet Cemal
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Tarihi: Aralık 2014 (46. Basım)
Sayfa Sayısı: 102
Çevresinden "farklı" olan insanlar her daim toplum baskısını enselerinde hissetmişlerdir. Aslında toplum deyince bunu büyük bir insan kitlesi olarak algılamamak lazım, en basitinden aile içerisinde bile diğerlerinden farklı olan birey her daim psikolojik baskı altındadır. Çünkü nedendir bilinmez insanların genlerine "farklı" olan "kötü" olduğu düşüncesi kodlanmıştır. Bu yüzden farklı olan her daim bastırılmak istenmiştir. İşte bu kitapta, geçirdiği dönüşümden dolayı farklılaşmış olan Gregor Samsa'nın dönüşüm sonrası hikayesinde ona eşlik ediyoruz.

Dönüşüm kitabı üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Gregor'un mesleki hayatı hakkında bilgi ediniyoruz. İkinci bölüme geçtiğimizde ise Gregor ve ailesi arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu, üçüncü ve son bölümde ise Gregor'un kendi iç dünyası ile olan ilişkisini görüyoruz.


Gregor Samsa, iki çocuklu bir ailenin büyük çocuğudur. Sigortacılık yapmakta ve evin geçimini sağlamaktadır. Babasının işleri kötü gidince aileyi geçindirmek için istemeyerek de olsa bu işe devam etmektedir. Ancak bir sabah uyandığında Gregor'un tüm hayatı altüst olur. Gregor kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak uyanır. Bu dönüşüm ilk etapta sadece fiziki bir dönüşümdür. Gregor hala insan olarak hissetmekte, insan olarak düşünmektedir. Bu durum onun içinde hala hayata kaldığı yerden devam etme, çalışma isteği olmasına neden olsa da, farklılaşmayı en başta ailesi kabullenmediği için, toplumun kabullenip Gregor'un çalışmaya devam etmesi beklenemez. Başta kız kardeşi yemek vb işleriyle ilgilense de zamanla o da bu farklılıktan bıkar ve Gregor'un gitmesi gerektiğini düşünür. Kitabın sonlarına doğru Gregor dışlanmış olmanın da etkisi ile insanı duygularını yavaş yavaş yitirir, kısa bir süre sonra  açlıktan ve aldığı fiziki yaralardan dolayı ölür  ve evin hizmetçisi tarafından dışarı atılır.

Dönüşüm kitabının konusundan çok satır altında Kafka'nın anlatmak istediklerini irdelemek lazım. Kendi hayatında da bu toplumsal baskıyı her daim derinden yaşamış bir insan olarak Kafka, bu kitabında bir nevi kendisini anlatmış desek yanlış demiş olmayız. Bilindiği gibi Kafka Yahudi kökenlidir. Ancak Almanca konuşmaktadır. Kökeni dolayısıyla Almanlar tarafından, ama dindar olmadığı ve iletişim dilinden dolayı da Yahudiler tarafından dışlanmıştır. Çünkü her iki kesime göre Kafka "farklı"ydı. Kafka, Gregor üzerinden farklı olmanın ne hissettirdiğini bizlere aktarmıştır.

Ayrıca özel hayatında Kafka'nın babası ile sancılı bir ilişkisi vardır. Hayatı boyunca onun baskısını hep hissetmiş olan Kafka, diğer kitaplarında da bizlere aktardığı sıkıntılı baba-oğul durumuna bu kitabında oldukça açık olarak değinmiş. Hatta Kafka'nın babası ile olan ilişkisi o kadar sancılıdır ki, baba baskısı altında ezilmesi dolayısıyla hissettiklerini mektuplar halinde yazmış ama hiç bir zaman babasına iletme cesaretini gösterememiştir. Kafka'nın bu mektupları daha sonra bir kitap haline getirilmiştir.

Kitabın adının Türkçe'ye çevrilmesi konusunda zaman zaman farklı fikirler ortaya çıkmıştır. Kitap kimi zaman "Değişim" adı ile kimi zaman da "Dönüşüm" adı ile basılmış. Kişisel fikrim olarak kitabın Dönüşüm adının daha uygun olduğunu düşünüyorum. "Değişim" kelimesi yapısı itibarıyla kesinlik içermemektedir. Her daim eskiye dönmeyi barındırır içinde. Ancak "dönüşüm" bir metamorfozdur, yani eskiye dönmeye kapalıdır. Bir kere gerçekleşti mi yepyeni bir olgu haline gelir. Gregor'un geçirdiği bu başkalaşım ilk aşamada ailesi tarafından iyileşeceği bir hastalık olarak düşünülüyordu, ancak zamanla kalıcı olduğu herkes tarafından kabullenilip, "farklı" olanı dışlar hale geldiler. Bu yüzden Gregor'un durumu değişim değil dönüşümdür.

Okuyun, okutturun..

Kitaba Puanım 5/5


Keyifli okumalar =)

Sitting Panda


Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder