Gözlerini Sımsıkı Kapat - John Verdon


Kitabın Adı: Gözlerini Sımsıkı Kapat

Orjinal Adı: Shut Your Eyes Tight
Yazar: John Verdon
Çeviren: Ender Nail
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
Basım Tarihi: 2012 İstanbul (1. Baskı)
Sayfa Sayısı: 566

John Verdon'un bu kitabını okuyacaksanız tavsiyem öncelikle Aklından Bir Sayı Tut'u okumanızdır. (birinci kitap hakkında yazım için tık tık :) ) Hikaye örgüsü açısından çok gerekli bir bağ bulunmasa da karakterleri tanımak açısından ilk kitabın bize yardımcı olacağını düşünüyorum.

Kitabı uzun süre önce aldım ama ancak okuma fırsatım oldu. Aldığım ilk günden beri kapak tasarımında gözümüzün içine bakan Y-A-K harflerinin durduk yere bir araya gelmediğini düşünüyordum, nitekim kitabı bitirince haklı olduğumu gördüm. Okuduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız, daha fazla bilgi vermeyeyim :)

Gelelim kitabın konusuna. İlk kitabı okuyanların bildiği gibi, David Gurney emekli olmuş bir cinayet masası dedektifidir. Emekli olduktan sonra eşi ile beraber şehirden uzak bir yerde ev almış ve huzurlu yaşamı seçmiştir. Ancak hatırlayacağınız üzere emekli olmasına rağmen bir tanıdığının ricası ile kendini Mellery olayının ortasında bulmuştu. İşte bu kitabımız, bu olaydan tam 1 yıl sonrasını anlatıyor. Ölümle burun buruna gelen David, 1 senedir sakin hayatına devam etmektedir. emeklilik hallerine kendini alıştırmaya çalışırken Mellery olayının baş müfettişi Jack Hardwick, bir kaç ay önce işlenmiş bir cinayet hakkında fikrini almak ister. Jack'in anlattığına göre oldukça ünlü ve zengin bir sinir cerrahının kızı en az babası kadar ünlü olan bir psikiyatrist ile evlendiği gün, onlarca davetlinin katıldığı düğün mekanı olan psikiyatristin evinin bahçesinde bulunan kulübede üzerinde gelinliği ile başı kesilmiş bir halde bulunur. Bulunan tüm kanıtlar, cinayet aleti, video çekim görüntüleri, malikanenin bahçıvanının gelini öldürüp kaçtığını işaret etmektedir. Ancak aylardır katil yakalanamamıştır! Gelinin annesi Val Perry, daha önceki başarılarından ününü duyduğu David Gurney'den kızının katilinin bulunması için yardım ister. David her ne kadar gizemlere olan merakına yenik düşüp kabul etse de, eşinin bu durumdan hoşlanmayacağını bildiği için 2 hafta çalışmayı kabul eder. 2 hafta sonunda bir sonuç elde edemezse davadan çekilecektir. Peki bu iki hafta içinde David'in başına neler gelecek? Olay görüldüğü gibi basit bir cinayet mi, yoksa altından çok daha büyük bir kurguya mı ulaşılacak?

Kitap 566 sayfadan oluşuyor ve olaylar 450. sayfa civarlarında çözülmeye başlıyor. Bazen anlatılanları bir araya getirmekte sıkıntı çekecek olsanız da, olayın çözülmeye başladığını anladığınız anda tüm taşlar yerine oturuyor. John Verdon bana kalırsa yine oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Hatta genel kanının aksine ben bu kitabı birinci kitaptan daha fazla sevdim. Birinci kitapta havada kalan bazı detaylar vardı ancak bu kitapta tüm taşlar yerli yerine oturuyor. Kurgu çok güzel sağlanmış, kişiler ve geçmişlerinin olay zamanına bağlantıları çok güzel anlatılmış.

Katil kim sorusunun cevabını kitabın başlarında tahmin edebilmiş olsam da ben büyük keyif aldım! Polisiye ve gerilim romanı severler için John Verdon son zamanlarda en iyi kaleme sahip isimlerden biri. Okuyun, pişman olmayacaksınız!

Kitaba Puanım 5/5

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder