NAGAZAKİ - ERIC FAYE


Kitabın Adı: Nagazaki
Orjinal Adı: Nagasaki
Yazar: Eric Faye
Çeviren: Nilda Taşköprü
Yayınevi: Sel Yayınları
Basım Tarihi:  Haziran 2014 (1.Baskı)
Sayfa Sayısı: 88


Selamlar!

Herkesin bildiği yazarlar vardır ya da herkesin bildiği kitaplar. Okumuş olsak da olmasak da hakkında ucundan kıyısından fikrimiz vardır. Bir de pek bilmediğimiz kitaplar ve yazarlar vardır. Tesadüf eseri tanışırız, ya çok severiz, ya da yollarımızı ayırırız. İşte ben bazen böyle bilmediğim kitapları ve yazarları keşfetmek için kitapçıya giderim, rafları rastgele dolaşırım, adı, kapağı ya da o an herhangi bir özelliği dikkatimi çeken bilmediğim bir kitabı alırım. Eric Faye ile de böyle tanıştık. Nagazaki kitabı hem adı ile hem de kapağı ile ilgimi çekti. Açıkçası ince bir kitap olması da almamdaki bir diğer etkendi, yazarı tanımak için güzel bir başlangıç diye düşündüm.

Eric Faye kitabı gerçek bir olaydan esinlenmiş.Aslında esinlenmiş demek ne kadar doğru ben pek bilemedim açıkçası. Haberin Türkçe anlatan sitelerde okuduğum ile kitabın konusu birebir aynı, bu yüzden bana "esinlenmek" kelimesi biraz hafif kalmış gibi geldi. Daha çok muhabirlikten gelmiş olan Eric Faye olaya hikaye tadı vermiş ve bunu kitaplaştırmış. Kısaca konuya değinecek olursak, Shimura Kobo ellili yaşlarında tek başına yaşayan bir meteorolog bir gün evinde kendi iradesi dışında bazı şeylerin olduğunu farkeder. Evdeki yiyecekler azalıyor, bazı objelerin yerleri değişiyor...Kapı ve pencereleri sımsıkı kapamasına rağmen bu olaylar devam edince evine bir gizli kamera koyup uzaktan izlemeyi akıl ediyor. İş yerinden evini gözetlerken ekranda bir kadın beliriyor. Ve Shimura olayı polise bildiriyor. Kadının kim olduğunun ve nasıl Shimura'nın evine girdiğinin detayını vermeyeyim ama bu olay Shimura'nın hayatını derinden etkiler.


88 sayfa olduğunu düşünürsek daha fazla detaya inmem pek doğru olmaz diye düşünüyorum. Ancak açık olmak gerekirse ben pek beğenmedim. Edebiyat, bana kalırsa özgün ögeler barındırmalı. Gazetelerde yer alan üçüncü sayfa haberini pek de edebi olmayan bir dille detaylandırmak pek benim hoşuma giden bir tür değil. Eric Faye ile bu kitabında pek anlaşamadık, belki ileride bir başka kitabını denerim...


Kitaba Puanım 2/5

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder