Sil Baştan - Ken Grimwood


Kitabın Adı: Sil Baştan
Orjinal Adı: Replay
Yazar: Ken Grimwood
Çeviren: Seçil Ersek
Yayınevi: Koridor Yayınevi
Basım Tarihi:  2010 (İstanbul, 16. Baskı)
Sayfa Sayısı: 360

Merhabalar!

Bugün blogda sıradışı kurgusu ile benim oldukça beğenimi kazanmış bir kitap var, Sil Baştan. 18 Ekim 1988, saat 13.06..43 yaşınızdasınız ve karınız ile telefonda konuşuyorsunuz. Birden kalbinize saplanan bir ağrı ile o an ölüyor olduğunuzu anlıyorsunuz. Telefon elinizden düşer ve her şey kararır. İşte Jeff'in hikayesi de tam bu noktada başlıyor. Jeff bu olayın ardından kendisini birden çok tanıdık gelen bir yerde bulur. Geçmişinden kopup gelen bir yurt odası. Kafası karışmış olsa da kısa sürede kendini toparlar ve 1963 yılında üniversite yurdunda olduğunu ve tekrar 18 yaşında olduğunu fark eder. Ancak öldüğü zamana kadar olan olayları da hatırlamaktadır.

Jeff kendisine sunulan bu ikinci şansı en iyi şekilde değerlendirmeyi kafaya koymuştur. Hatırladığı loto sonuçları, güncel olaylar, ileriki yıllarda büyüyecek şirketler, önemli insanlar, yatırım yapılması gereken işler... İşte Jeff bunların hepsini bildiğinin bilincine vardığında çok şaşalı bir dünyanın da kapılarını aralar kendine. Ancak ilk hayatında öldüğü gün ve saate geldiğinde her şey sil baştan başlar! Gözlerini tekrar 18 yaşında açar! Jeff'in hayatını tekrar tekrar yaşayışını, her hayatını birbirinden farklı nasıl değerlendirdiğini, sonsuzluk gibi görünen bu döngünün ne kadar can yakabileceğini anlatan bir kitapla başbaşayız. Oldukça tempolu, keyifli ve aslında insanı fazlasıyla düşünmeye sevk eden bir kitap. Acaba hayata yeniden başlasak neleri değiştirmek isteriz? Ben bolca düşündüm bunu!!

Gelelim benim yorumuma. Öncelikle Ken Grimwood'dan bahsetmek istiyorum. Kitabındaki Jeff gibi 43 yaşında olmasa bile 59 yaşında kalp krizinden ölmesi kitabın laneti galiba :P Bunun dışında en dikkatimi çeken şey, Grimwood'un dili ve öngörüsü. 1980'lerin sonunda yazılan bir kitap, ancak oldukça akıcı ve günümüz için fazlasıyla anlaşılır bir dil. Ayrıca kitabı okuyanlar bilecektir ki kitapta  Steve Jobs'tan tutun Steven Speilberg'e kadar pek çok ünlüden bahsediliyor. Günümüzde bu insanların şöhretlerine diyecek olmasa da 1987'de yazılan bu kitapta bu kişilere "büyük yatırım" gözü ile bakılması beni çok etkiledi. 

Ayrıca Grimwood topluma dair çok güzel analizlerde de bulunmuş. Gençlerin uyuşturucu ve yozlaşmış ilişkilerini, zengin-fakir yaşantısını, siyasi olayları Jeff'in gözü ile bize anlatmış.

Açıkçası "farklı" bir örgüsü olan kitap. Hem Grimwood'un anlatımını hem de olay örgüsünü çok sevdim. Okuyun, pişman olmayacaksınız!


Kitaba Puanım 4/5
Keyifli okumalar =)


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder