Bayan Peregrinein Tuhaf Çocukları - Ransom Riggs


Kitabın Adı: Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Orjinal Adı: Peregrine Home For Peculiar
Yazar: Ransom Riggs
Çeviren: Aslı Dağlı
Yayınevi: İthaki Yayınları
Basım Tarihi: 2015 (İstanbul)
Sayfa Sayısı: 399
Herkese merhaba! Bugün fantastik bir dünyanın kapılarını hep birlikte aralıyoruz. Öncelikle biraz yazardan bahsedelim, sonrasında da kitabımıza giriş yapalım. 1980 doğumlu yazar kitap yazmanın yanı sıra kısa filmler çekmekten, fotoğraf çekmekten ve "bulmak"tan, seyahat etmekten çok hoşlandığını belirtmiş kendi sitesinde. Sitesine şuradan ulaşabilirsiniz, ben tasarımını ve içeriğini çok beğendim, bir göz atmakta fayda var. 

Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları orjinal olarak 2011'de yazıldı, Türkçe'ye ise 2015'te çevrildi. Bayan Peregrine üçlemesinin ilk kitabı olan Tuhaf Çocuklar'ı 2014 yılında yazılan Hollow City ve geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan Library of Souls kitabı takip etti. İkinci kitap kasım ayı içerisinde üçüncü kitap ise Ocak 2016 Türkçe olarak bizlerle buluşacak. Ayrıca ilk kitabın Tim Burton (sevgiler, saygılar ve daha nice güzel duygular bizden) tarafından yönetilecek olan sinema uyarlaması da 2016'ta vizyona giriyor! Sabırsızlıkla bekliyoruz dedikten sonra kitabımıza gelelim.

Kitap benim Ekim ayı içerisinde okuduğum son kitap. Aslında öykü olarak daha çok 22 yaş altı gruba hitap ediyor olsa da, eğer benim gibi fantastik kurgulardan hoşlanıyorsanız gayet keyifle okuyacağınızdan eminim. Kitabın hem yurtdışında hem de ülkemizde bu kadar ilgi çekmesinin sebebi ise konusunun yanı sıra ortaya çıkış şekli. Yazar Ransom kitabın kurgusunu topladığı eski fotoğrafları kullanarak oluşturmuş. Kitabın sonunda belirtildiği gibi fotoğrafların çok azında oynama yapılmış ve hepsi gerçek. 

Kitap Jacob'un dedesinden dinlediği hikayeler ile başlıyor. Birbirinden tuhaf bu hikayeler ile büyüyen Jacob, büyüdükçe bu hikayelerin doğruluğunu sorgulamaya başlar. Ailenin başına gelen korkunç bir olaydan sonra Jacob normal hayatına dönmenin tek yolunun  dedesinin büyüdüğü Galler kıyılarında gizemli bir adadaki yetimhaneye gitmek olduğuna karar verir. Ve burada Bayan Peregrine'in yetimhanesini yıkıntıları ile karşılaşır. Yıllardır ayak basılmamış izlenimi oluşturan bu harabe ile karşılasmak Jacob'un kafasındaki soruların artmasına neden olur. Ada halkından yetimhanenin yıllar önce başına gelen trajik olayı duyduğunda ise, tüm bu olup bitenlerde bir "tuhaf"lık olduğunu fark eder ve bu gizemin peşine düşer. Çabaları onu Bayan Peregrine ve tuhaf olarak anılmalarının hakkını sonuna kadar veren çocukları ile tanışıp gizemli bir dünyanın kapısını aralar. Jacob peşinde olduğu sorulardan çok daha fazlasını öğrenir. Hikayenin detayları kitapta:)

Ben kitabı çok beğendim. Kurgu zaten mükemmel, üstelik bu "tuhaf" çocukların kitabın içerisinde fotoğrafları ile bizlere eşlik etmesi kitaba bambaşka bir hava katmış. Yazarın dilini de çok beğendim, oldukça akıcı ve insanı konuya bağlayan bir anlatım tarzı var. Kitabı okurken kendimi sürekli Jacob'un dolaştığı yerlerde hayal ettim ve kitap bittikten sonra bir kaç gün kafamda o dünya canlı kaldı diyebilirim. Serinin ikinci ve üçüncü kitabını da muhakkak okuyacağım. Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları fantastik, macera ve gizem dolu bir kitap arayanlara muhakkak önereceğim bir kitap. 

Kitaba puanım 5/5

Keyifli okumalar ;

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder