Ekim Ayı Okumalarım!


Merhabalar;

Blogda yeni bir kısım oluşturmaya karar verdim. Her ay okuduğum kaç kitap varsa onlarla ilgili kısa kısa düşüncelerimin yer aldığı yazılar yazmanın iyi olacağını düşündüm ve Ekim ayı ile başlamaya karar verdim :)
Her ne kadar kasımın ortasına gelmiş olsak da buyrun efendim ekim okumaları :)

Ekim Ayında okuduğum kitaplar şöyle;
  • Koku
  • Sil Baştan,
  • 1984
  • Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Şöyle bir bakınca sayı olarak az ama içerik olarak gayet güzel kitaplar okuduğumu düşünüyorum.

İlk kitap Patrick Süskind'in Koku romanı. Sanırım bu kitap benim ve pek çok kişinin muhakkak okunması gerekenler listesinde vardır. Eğer sizin listenizde yok ise eklemenizi şiddetle tavsiye ederim. 18. yy Fransa'sında geçen kitapta kokusu olmamasına karşın üstün koku yeteneğine sahip Genouille muhteşem kokuyu elde etme çabası peşinde sürüklenirken iç dünyasında yaşadığı karmaşaya ve bu uğurda işlediği cinayetlere tanık oluyoruz. Kesinlikle pişman olmayacağınız bir kitap. Ayrıca kitabın filmi de mevcut, kitap kadar olmasa da fazlası ile çarpıcı, tavsiye ederim. Kitap hakkındaki detaylı inceleme için tık tık  :)


İkinci kitap Ken Grimwood'un 1987 yılında kaleme aldığı Sil Baştan. Nedendir bilmem aylardır bu kitabı okumayı ertelemiştim ama okuduktan sonra pişman oldum bu ertelemelere. 1988 yılında karısıyla ölen Jeff bir anda kendini 1963 yılında 18 yaşında bulur. Şaşkınlığını üzerinden attıktan sonra kendine verilen bu ikinci şansı en iyi şekilde değerlendirir. Ama yıl tekrar 1988'e geldiğinde döngiü başa döner. Farklı bir kurguya sahip olan Sil Baştan okunması keyifli kitaplardan biri oldu benim için. Detaylı yazı için tık tık ;)
Üçüncü kitap kült eserlerden biri olan 1984. George Orwell'in yarattığı distopyada, baskıcı rejim ve halk sınıflandırılması ele alınmaktadır. Okyanusya'nın aşında bulunan Parti, insan hayatının her yönüyle ele geçirmiş ve toplumu kendi kurallarına göre yönetmeye başlamıştır. Dış Parti üyesi olan Winston Smith bu rejime karşı durmaya çalışınca başına gelenleri George Orwell mükemmel bir kurgu ile bizlere aktarmıştır. Kitap başlı başına bir kült, fazla söze gerek yok, detaylı incelemem şuracıkta.
Bu ay son kitabım ise bana çok başka bir tat veren Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları oldu. Dedesinin tuhaf hikayeleri ile büyümüş olan Jacob bu anıların peşinde hiç bilmediği bir adada terkedilmiş bir yetimhanedeki ipuçlarının peşine düşer. Hayatını normale döndürmek için çıktığı bu serüvende, Jacob'un aslında farkettiğinden dhaa da tuhaf bir hayata sahip olduğunu keşfedişinin hikayesini anlatmış yazar bizlere. Ben kitaba bayıldım, detaylı yazım şurada, fantastik, macera ve gizemli hikayelerden hoşlanıyorsanız muhakkak okuyun!! Benim kitap hakkındaki yazımı da şuradan okuyabilirsiniz.

Ekim ayındaki kitaplarım bunlardı, benim adıma çok güzel kitaplarla dolu bir ay oldu!

Keyifli okumalar!

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder