Bazen Bahar - Melisa Kesmez


Kitabın Adı: Bazen Bahar
Yazar: Melisa Kesmez
Yayınevi: Sel Yayınları
Basım Tarihi: Kasım 2015
Sayfa Sayısı: 110
Merhabalar!

Edebiyat dünyamızın yeni sayılabilecek yazarları ile (umarım bir gün ben de bu gruba dahil olurum) tanışmak benim için büyük bir keyif! Melisa Kesmez de bunlardan biri. Daha önce hakkında bildiğim tek şey geçen yıl kısa öyküler içeren Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz kitabının piyasaya çıkmış olduğu. Kalemi, kişiliği ya da kendisi hakkında bir şey bilmeden ön yargılardan uzak bir şekilde Bazen Bahar kitabını aldım ve bu güzel kalem ile tanıştım. İyi ki elim o rafa uzanmış diyorum!

Gelelim Bazen Bahar'a..Kitap içerisinde 10 adet birbirinden güzel kısa öyküyü barındırıyor. Sel Yayıncılık bu sene hem çıkardığı kitaplar hem de kapak tasarımları ile beni oldukça etkileyen yayın evlerinden biri oldu. Kitapçıya gittiğimde istemsiz bir biçimde kapaklarından ötürü Sel Yayıncılık'ın bastığı kitapları bir elime alıyorum.

Bu kitabı tek kelime ile anlat deseler "içimizden" derim. O kadar bizden, hayattan konular o kadar naif bir dil ile işlenmiş ki, ben fazlası ile beğendim. Melisa Kesmez'in anlattığı bu kısa öykülerde kimi zaman aşk acısı çeken bir kadının yerinde oluyoruz, kimi zaman dağılmakta olan bir ailenin salonunun orta yerinde buluyoruz kendimizi. Bazen ölüm ve ayrılığın iç içe geçtiği bir hikayedeki kahraman oluyoruz, bazen de çocukları için çaresizlik içinde çırpınan bir baba.. En dikkatimi çeken, yazarın kalemi o kadar iyi ki her hikayede bir kahraman ile özdeşleşebildiğimi fark ettim ki bu benim için oldukça önemli. Ayrıca betimelemerin de başarılı olması okurken olayı zihnimde canlandırmama fazlası ile yardımcı oldu. 10 hikayenin 10'unu da beğenmiş olsam da Yarım Kalan ve Yılbaşı Ağacı hikayeleri bende farklı bir tat bıraktı. Her birimizin kendimizden bir parça bulacağına inandığım bu kitabı okumanızı fazlası ile tavsiye ederim :)


Kitaba Puanım 4/5

"Özlemek iyi gelecekti ama. Gündelik hayatın boku püsürü el değmeyecekti ilişkilerine, aynı çatı altında kopan fırtınalar duyulmaz olacaktı uzaktan, hayatın çöpü ayıklanacaktı, geriye sadece anlatılması güzel şeyler kalacaktı."

"Kadın ve erkekten oluşan iki kişilik bir mini evren vardı karşımda. Birbirinin yörüngesinde dönüp duran ama bir gün olsun güneşini gölgelemeyen iki gezegen."

"Senden eşi diye bahsetmiştim. Evlilik marifetiyle çiftlere layık görülen eşlik sıfatından çok, bir ayakkabının eşi gibi bir eşlikti kastettiğim. Teki olmadan diğerinin bir işe yaramadığı bir eşlik."

"Sonra bana baktı, tarihi bir eser gibi yüzünün ortasında dikilmiş duran haşmetli burnunun altını çizen incecik dudaklarıyla gülümsedi, "Aşık ol, çocuk" dedi, "aşktır bizi çıkaracak olan bu bataklıktan". Kadın olmak ne güzel şey, Deniz. Hayatın yeşerdiği toprak olmak."

"İnsan kabuklu böcek gibi bir şey. Baktı dışarısı ile başedemiyor, kaçıveriyor içeri."

Keyifli okumalar =)


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Melisa Kesmez'in öykülerini ben de çok beğeniyorum. Sizin aktardığınız gibi insanı içine alıyor, gelişen olayları ve çevresini son derece akıcı bir şekilde tasvir ediyor ve belki de öykünün sonunu size bırakıyor. Bazen Bahar'ı okurken kitaptan bir alıntıyı Facebook account'umda paylaşmıştım. Aşağıya bu alıntıyı da ekliyorum.

  İnsan birine yazdığı mektubu biraz da kendine yazıyor ya, aklını ve kalbini kağıda geçirip yüreğini boşaltırken sayfaya, uzaktan bakıyor ya biraz da kendine... Temize çekmek belki, belki kendi halinde bir bahar temizliği...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel anlatmışsınız hem yazarı hem de kitabı. İlk kitabı da oldukça iyi diye duydum, yakında onu da okuyacağım. Böyle yeni ve güzel kalemlerle tanışmak çok hoş. Sanırım hepimizin arada bir bahar temizliği yapması gerekiyor ;)

   Sil