Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck


Kitabın Adı: Fareler ve İnsanlar
Orjinal Adı: Of Mice and Men
Yazar: John Steinbeck
Çeviren: Ayşe Ece
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Basım Tarihi: Şubat 2015 (6. Baskı)
Sayfa Sayısı: 126
Merhabalar!

Bugün modern edebiyat dünyasının baş yapıtları arasında yer alan bir kitaptan bahsedeceğiz. Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü yazar John Steinbeck'in adını Roberts Burns'un bir şiirindeki "En iyi planları farelerin ve insanların, sıkça ters gider.." dizelerinden aldığı Fareler ve İnsanlar kitabı.

Eser ilk olarak 1937 yılında yayımlanmıştır ve üzerinden geçen 78 yıla rağmen çarpıcılığından hala hiçbir şey kaybetmiş değildir. John Steinbeck bu kitabında geçici işçi olarak çiftliklerde çalışan birbirine zıt olan ancak yol arkadaşlığı eden George Milton ve Lennie Small'ın yaşadıklarını anlatır. Ufak tefek olan George ikilimizin aklı başında olanıdır. Lennie ise iri cüssesine ve gücüne rağmen saflık ile zihinsel engelli olmak arasında bir yerlerdedir. Lennie bu özel durumunun bir getirisi olarak istemeden de olsa başını sürekli belaya sokar ve arkasını toplamak her daim George'a düşer. Çiftlikten çiftliğe sürüklenen hayatlarında amaçları ufak bir arsa alabilmek için gerekli olan parayı biriktirmek olan ikili, yeni geldikleri çiftlikte ilk günden bir sorun yaşayacaklarını farkederler. Her şeye rağmen paralarını alana kadar sabredebileceklerini düşünseler de işler çok farklı bir yönde ilerliyor. 

Konu bana çok dokundu. Bitireli bir kaç gün oldu ama hala içimde bir burukluk var. George ve Lennie aslına ne kadar iyi niyetli olurlarsa olsunlar, bir şekilde sonu iyi bitmeyecek olaylara karışıyorlar. Sanırım iyi olmak için iyi niyetli olmak yetmez lafı bu romana ziyadesiyle uyuyor. Lennie'nin zaman zaman istemeden yaptığı şeylerin yanlış olduğunun farkına varıp George'a kurduğu cümleler boğazımda düğümlendi resmen. Kitap ilk bakışta sıkı bir dostluk öyküsü gibi görülse de alt metinde mutualist bir yaşamın ayrıntıları saklı. Şöyle ki Lennie yaşamak için George'a bağlı, çünkü tek başına hayatını idame ettirebilecek yetiye sahip değil. Peki George hiç bir zorunluluğu olmamasına rağmen ve hatta ara ara "Tanrım yalnız olsaydım ne kadar rahat bir hayatım olurdu benim. Bir iş bulur, başımı belaya sokmadan yaşar giderdim. Kafam rahat olurdu. Ayın sonu geldiğinde de elli papeli cebime indirdiğim gibi kasabaya gider canım ne isterse onu alırdım. Bütün bir geceyi genelevde bile geçirebilirdim.........Peki bütün bunlar yerine ne yapıyorum ben? Hiçbir şey, çünkü sen varsın benim yanımda." sözlerini sarf ediyor olması bende biraz da çıkar ilişkisinin olduğu fikrini de uyandırdı. Çiftliğe gider gitmez de Lennie'nin ne kadar güçlü olduğundan, elinden güç gerektiren her iş geldiğinden bahsetmesi de bu fikri biraz destekliyor. Günümüzdeki çoğu ilişki de böyle değil mi zaten? Dile getirilmese de dostluk ve çıkar çoğu zaman iç içe geçmiş birer kavram haline gelmedi mi?

126 sayfada izleri ömürlük olacak bir kitap. Hala okumayanınız varsa muhakkak okumanızı tavsiye ederim..


Kitaba Puanım 5/5

"İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur. Bana zaten bu ikisi birlikte pek olmuyor gibi geliyor. Gerçekten akıllı bir adama bakıyorsun, hiç de iyi biri olmadığını görüyosun."

"Artık pek birlikte yolculuk eden olmuyor. Neden bilmiyorum ama. Belki de bu kahrolası dünyada herkes birbirinden korkmaya başladı."

"İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!"

"Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldı mı, hastalanır."

"Biz onlara benzemeyiz. Niye mi? Çünkü, çünkü yanımda sen varsın, beni kollarsın, senin için de ben varım. Niyesi bu işte."


Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder