Sofienin Dünyası - Jostein Gaarder


Kitabın Adı: Sofie'nin Dünyası
Orjinal Adı: Sofies Verden
Yazar: Jostein Gaarder
Çeviren: Sabir Yücesoy
Yayınevi: Pan Yayıncılık
Basım Tarihi: Mart 2005 (7. Baskı)
Sayfa Sayısı: 591

Norveçli bir felsefe öğretmeni olan Jostein Gaarder'in 1991 yılında batı felsefesi üzerine yazdığı kitap yıllardır en çok satanlar listesinin baş sıralarında yer almasına karşın kapağı üzerinde yer alan "Felsefe tarihi üzerine bir roman" ibaresi yüzünden uzunca bir süre kitabı alıp da okumaya çekindim. Son zamanlarda felsefe ve felsefe tarihine merak salmaya başlayınca, güzel bir başlangıç olacağını düşünüp kitabı da elime aldım. Çok da yerinde bir karar verdiğimi kitabı bitirince anlamış oldum.

15 yaşına basmasına kısa bir süre kala Sofie okuldan dönerken posta kutularında kendi adına gelmiş bir mektup bulur Mektupta sadece "Sen kimsin?" yazmaktadır. İşte Sofie'nin felsefe ile tanışması bu mektup ile başlar. Bu mektupla birlikte hem Sofie hem de bizim için sürükleyici ve bilgi dolu bir hikaye de başlamış olur. Kitabın yaklaşık ilk 300 sayfası Sofie ve felsefe öğretmeni Alberto'nun önce mektuplar ile başlayan daha sonra ise yüzyüze gerçekleştirdikleri felsefe derslerinden ibaret. Daha sonra olaya Albert Knag ve Sofie ile aynı gün doğmuş olan Hilde'nin girmesi ile bu dörtlünün birbirinin hayatına nasıl dahil olduğunu izliyoruz. Mektuplar ve yüzyüze gerçekleşen felsefe derslerinde ilk çağlardaki Mitlerden başlayarak Antik Yunan filozofisi, İskandinav Mitolojisi, Helenistik Dönem, günümüz felsefe dünyası derken gelmiş geçmiş tüm önemli filozoflar ve onların bakış açılarına dair geniş bir bilgi ediniyoruz. Bu kitapta felsefe öğrencisi sadece Sofie değil, bizler de birer öğrenci gibi Alberto'nun bilgi dünyasından yararlanıyoruz.

İlk çağlardan günümüze felsefe tarihinin ve felsefecilerin bir özetini yapan kitap, felsefeye merak salan insanlar için iyi bir başlangıç. Düşünce yöntemi konusunda da bizleri aydınlatan kitap, kolay dili ve akıcı anlatımı ile insanı sıkmadan bilgilendiriyor. Elbette 600 sayfada felsefe gibi geniş kapsamlı bir konuyu derinlemesine incelemesini beklemek mümkün değil, ancak başlangıç yapmak ve hatta felsefeyi sevdirmek için fazlası ile ideal. Özellikle gençler için pek felsefe kitabı olmaması bu kitabı kulvarında ayrı bir yere koyuyor.

Sonunu pek sevemesem de bu kitap benim için "muhakkak okunması gereken kitaplar" listesindeki yerini aldı. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Kitaba Puanım 5/5

"...iyi bir filozof olmak için gereksindiğimiz tek şey hayret etme yeteneğimizdir."

"...en akıllı kişi neyi bilmediğini bilendir."

"Soru soran insanlar en tehlikeli olanlardır hep..."

"Bazen bir tek soruda bin cevaptan daha fazla patlayıcı madde bulunur."

"Ölüm bizi ilgilendirmez, var olduğumuz sürece ölüm ortada yoktur; ölüm geldiği anda da biz artık yokuz."

"Bir tiyatro sahnesidir bütün dünya
Kadınlar da erkekler de sadece birer oyuncu.
Sahneye bir girer bir çıkarlar. Ve tek bir insan
ömrü boyunca pek çok rol oynar."

"İnsan beyni onu anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı, o zaman da biz onu yine anlayamayacak kadar aptal olurduk."

"Kadını baskı altında tutan yalnızca erkek değildir, yaşamının sorumluluğunu ele almayan kadın kendi kendine de baskı uygular."

"Bazen 'Buradan gitmeliyim!' diye düşünmek önemli olabilir gerçekten- nereye gideceğimizi henüz bilmesek bile."

"Evren portakal büyüklüğünde bir taştan ibaret olsaydı, yine aynı derecede kavranılmaz olacaktı. Yine o karışık soruyu soracaktık: Nereden geliyor bu taş?"

"Rus bir beyin cerrahıyla yine Rus bir astronot din konusunda tartışıyorlardı. Beyin cerrahı dindar, astronotsa dindar bir kişi değildi. “Uzayda çok dolaştım” diye övünerek konuştu astronot, “ama ne Tanrı’yı gördüm ne de meleklerini!” Cerrah cevap verdi: “Ben de çok zeki beyinler ameliyat ettim, ama tek bir düşünce görmedim!”

"Çinli bilge Chuangtze şöyle der: Bir kere rüyamda kelebek olduğumu gördüm. Şimdi artık rüyasında kelebek olduğunu gören Chuangtze miyim, yoksa rüyasında Chuangtze olduğunu görmekte olan bir kelebek miyim bilmiyorum."

Keyifli okumalar =)


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder