2015'İN EN'LERİ!


Herkese merhabalar ve mutlu seneler!!!

2016'ın ilk gününde geride bıraktığımız senenin En'lerini içeren bir yazı paylaşmak istedim. Belki kitap seçimi yaparken faydasını görürsünüz. 2015 senesi benim için kitapla dolu bir yıl oldu. Bu yılı 65 kitap ile tamamladım, sanırım iş ve okulun getirdiği yoğun tempoyu hesaba katarsam fena sayılmaz ne dersiniz :P Normalde kitap alırken sevdiğim türlerin ve yazarların dışına nadiren çıkardım ama blog ile beraber yazar ve tür yelpazemi de genişlettim. Gelin bu sene benim "En"lerim neler oldu birlikte bakalım.

En Sevdiğim Kitaplar

Bu listede benim için tek bir kitap belirtmek çok zor olacağından en sevdiğim kitaplar olarak 5 kitap belirtmek istedim. 
 1. Toprak Ana - Cengiz Aytmatov
 2. Koku - Patrick Süskind
 3. Marslı - Andy Weir
 4. Satranç - Stefan Zweig
 5. Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini       
Listedeki tek yeni kitap 2014'ün son ayında piyasaya çıkan Marslı! Her daim bende yeri başka olacak bir kitap olarak hafızama kazındı. Cengiz Aytmatov ile de senenin son ayında tanıştım ve ben neden daha önce hiç okumadım diye pişmanlık duymadım desem yeridir! Favori yazarlarım arasındaki yerini aldı. Beni az çok tanıyanların bileceği gibi Stefan Zweig'in yeri bende bir başka o yüzden bu listede olmazsa olmaz idi..

En Çok Hayal Kırıklığına Uğratan Kitaplar
Okuduğum kimi kitaplarda da elbette hayal kırıklığına uğradım. Üstelik bu kitaplar en çok satanlar listelerine giren ve dilden dile dolaşan kitaplar olunca bir an sorun bende mi diye merak etmedim değil... Gelin bu kitaplar nelermiş beraber bakalım (Aslında bu listeye bir kaç kitap daha ekleyebilirim ama abartmanın da alemi yok değil mi :P).
 1. Fi - Azra Kohen
 2. Çi - Azra Kohen
 3. Pi - Azra Kohen
 4. Nagazaki - Eric Faye
 5. Kitap Evi - Enis Batur
Özellikle Fi-Çi-Pi üçlemesi için yok artık dediğinizi duyar gibiyim, ama net bir şekilde sevemedim ben bu seriyi. Bilmiyorum belki de kitap tanıtımı yapılırken kullanılan "büyük cümleler" benim kitaptan olan beklentimi çok yüksek bir seviyeye çıkardı ve bu yüzden beklentilerim ile gördüklerim arasındaki fark arttıkça, hayal kırıklığım da arttı...İçerisinde güzel fikirler barındırsa da biraz şişirilmiş bir kitap gibi geldi bana. Hatta bu üçleme gibi Destek Yayınları'nın piyasaya sürdüğü, Başak Sayan'ın Kasım 2015'te çıkan Kelebeğin Kaderi kitabı bu seri ile tür olarak benzerlik gösteriyor. Ancak kitap tanıtımı için büyük laflar edilmediğinden midir bilemedim bana Kelebeğin Kaderi çok daha fazla sempatik bir kitap gibi geldi. Eric Faye'nin Nagazaki kitabı için pek konuşmasam daha iyi olur, neden yazıldığına anlam veremediğim bir kitap, anlayan varsa bana anlatsın...

En İyi Kapak Tasarımı Olan Kitaplar

Sizleri bilmem ama kitap alırken beni kapaklarının tasarımları çok etkiler. Hatta kapağına kapılıp aldığım kitaplar olmadı desem yalan olur. Bu sene özellikle Sel Yayıncılık'ı kapak tasarımı konusunda oldukça başarılı buldum. 
 1. Bazen Bahar - Melisa Kesmez (Sel Yayıncılık)
 2. Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları - Ransom Riggs (İthaki Yayınları)
 3. Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck (Sel Yayıncılık)
 4. Satranç - Stefan Zweig (İthaki Yayınları)
 5. Son Ada - Zülfü Livaneli (Doğan Kitap
En Sevdiğim Yayınevi
Bu sene iki yayınevinin kitaplarının bendeki yeri ayrı. Biri Sel Yayıncılık, diğeri de İthaki. Bilim kurgu ya da fantastik sayılabilecek türde İthaki'nin bu sene çıkardığı kitaplar beni fazlası ile mutlu etti. Marslı, Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Doctor Who kitapları...Hepsini okurken fazlası ile keyif aldım. Üstelik yayınevi sadece tür olarak değil, çeviri ve kapak tasarımı olarak da beni çok memnun etti. Sel Yayıncılık ise ilk etapta kapak tasarımları ile dikkatimi çekmişti, ancak piyasaya sürdüğü yeni ve eski kitaplar ve yazarlar ile beklentilerimi fazlası ile karşıladı.

En Sevdiğim Yeni Yazar

Yeni yazardan kastettiğim son 5 sene içerisinde piyasaya çıkmış ve benim de bu sene tanıştığım yazarlar. Senenin son ayında okuduğum Bazen Bahar kitabı ile yeni yazarlarımızdan sayabileceğim Melisa Kesmez açık ara bu listede benim ilk sıramda. İlerleyen zamanlarda da çok güzel öykü ver romanları ile hayatımızda yer alacağını düşünüyorum. Eğer okumadıysanız bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Benim 2015 yılı "En"lerim bu şekilde. Sizlerin bu kategoriler için cevapları neler?

Bol kitaplı bir 2016 diliyorum sizlere ve kendime <3 

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Yorumları
  Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder