Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali


Kitabın Adı: Kuyucaklı Yusuf
Yazar: Sabahattin Ali
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Tarihi: 220
Sayfa Sayısı: 2015
Selamlar!


Edebiyat dünyamızın neferlerinden Sabahattin Ali'yi okumaktan keyif almayan pek kimse yoktur sanırım. Bugün üstadımınız kaleminden çıkmış en nadide eserlerinden biri olan Kuyucaklı Yusuf üzerine biraz konuşalım istedim.

Roman dil olarak da konu olarak da oldukça sağlam bir yapıya sahip. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere başkahramanımızın adı Yusuf. Kuyucak'ta doğan Yusuf'un başından anne ve babasını kaybettiği bir felaket geçmiştir. Ancak olan biten karşısında derin bir metanet örneği sergileyen Yusuf, kaymakamın ilgisini çekmiştir. Küçük Yusuf'un karakterine hayran kalan ve başından geçen olaylara üzülen Selahattin Bey onu koruyup kollamayı kendine görev edinmiş ve kendi evine almıştır. Burada Selahattin Bey'in karısı ve kızı ile dört kişilik bir aile olmuşlardır. Karakteri gereği çok da sıcakkanlı olmayan Yusuf, her ne kadar üvey annesi tarafından pek sevilmese de, zaman içinde ailedeki yerini sağlamlaştırmıştır. Evin küçük kızı Muazzez'e olan düşkünlüğü ile bilinen Yusuf, ileride bu durumun ceremesini çekecektir. Kaymakamın Edremit'e tayininin çıkmasının ardından Yusuf okula başlar. Ne var ki okula olan ilgisi kısa zamanda söndüğü için bir süre sonra okuldan ayrılır. Bundan sonrası pek çok kişinin hatalarının peş peşe yaşanması sonucu hayatların nasıl kararacağının hikayesidir. Önce Muazzez'i küçük yaşta evlendirmeye çalışmaları köyde onunla evlenmek isteyenler arasında büyük olaylar çıkmasına neden olur, sonra Muazzez ile Yusuf herkesten habersiz evlenmeye kalkar, ardından Selahattin Bey'in ölümü ile birlikte evde tek erkek olan Yusuf aileyi geçindirme sorumluğunun altından kalkamaz... Muazzez'in para içinde yaşamaya meraklı olan annesi Şahende'nin de Yusuf'un iş için kasabadan uzak olmasının yokluğundan faydalanarak kızını farklı yollara sürüklemesi de her şeyin felakete dönüşmesine yol açar. Hikayenin detayları Sabahattin Ali'nin mükemmel anlatımı ile kitapta :)

Yorumumuza gelirsek... Kitap aslında hem derin bir aşkı anlatıyor, hem de o yıllarda kasabalarda bulunan insanların güç ve iktidar sahibi olması mücadelesini anlatıyor. Yusuf'un ve çevresindekilerin başına gelen olayların ortak noktası Muazzez.  


Kitaba Puanım 5/5

"Günün birinde ya çıldıracağız, ya da dünyaya hakim olacağız. Şimdilik bir rakı parası bulmaya çalışalım ve parlak istikbalizin şerefine birkaç kadeh içelim."

"Akşamdan akşama iki kadehin zararı yoktur. İnsana dünyayı unutturur. Eh, bu dünya da unutulacak dünya zaten."


"Bir zamanlar birbirlerinden ayrılmak, birbirlerini kaybetmek ihtimalinin korkusunu çekmiş olmasalar,belki de birbirleri için ne kadar kıymetli olduklarını hala bilmeyeceklerdi."

"Konuşmaya ne lüzum vardı ? Bütün güzel laflardan ve hoş insanlardan sıkılan bu mahlukları,birbirlerinin sessiz mevcudiyeti,yorgunluk verecek kadar doyuruyordu."

Keyifli okumalar =)


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder