Pi - Azra Kohen


Kitabın Adı: Pi
Yazar: Azra Kohen
Yayınevi: Destek Yayınları
Basım Tarihi: 2015
Sayfa Sayısı: 701
Merhabalar!


Bir süredir ortalığı kasıp kavuran Fi-Çi-Pi üçlemesinin üçüncü ve son kitabı Pi bugün blogda.

"İtiraf ediyorum: Sana tuzaklar kurdum. Adlarını Fi ve Çi koydum." demiş Azra Kohen kitabın tanıtımında. Kendi deyimince bizi serinin karakterleri ile tanıştıran ilk kitabı Fi ile bir farkındalık yolculuğuna çıkarmış, Çi ile de onların iç dünyalarına daha yakından bakmamızı sağlayacak serüvene devam etmişti. Ve en nihayetinde kahramanlarımızın bizlere yansıyan bu yolculukları Pi'de son buluyor. 

Biraz ilk iki kitaba atıfta bulunarak yorum yağacağım, spoiler olmaz diye düşünüyorum çünkü sonuçta bir seriye ait kitap olduğu için ilk iki kitabı okumayanların üçüncü kitabı ellerine almayacaklarını düşünüyorum. İkinci kitap olan Çi'de Duru ile Can Manay arasındaki ilişki çok farklı boyutlara taşınmış, kitap Duru'nun takıntılı bir aşık olan Can'ı terk etmesi ile son bulmuştu. Can, hayatının aşkının kendini terketmesinin ardından bunalıma girmiş, evinden çıkmaz hale gelmiştir. Can'ın asistanı olan Bilge ile hayatında önemli yere sahip olan Eti, onu hayata döndürmek için çabalamaktadır. Pi'de Bilge ve Can'ın bu süreçte birbirlerinin hayatınında ne kadar önemli oldukları gerçeğini farketmeleri ile devam eder. 

Karakter sayısı fazla olduğundan her bir karakterin başına neler geldiğine dair bilgi vermeyeceğim. Zaten Azra Kohen de karakterlerinin anlatmak istediklerini aktarmak adına bir aracı olduklarını belirtiyor. Kitapta her bir karakter bizi hayatın bir başka yönünü iredelemeye itiyor. Her birinin hikayesinde düşünecek noktalar buluyoruz.

İlk iki kitap için yazdığım yorumu okuyanların bileceği üzere ben bu seri ile pek barışamadım. Fi ile ilgili yazıma şuradan, Çi ile ilgili yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. Azra Kohen bu seriyi yazarken oldukça araştırma yapmış, bu her cümlesinden belli oluyor. Bilim, psikoloi, siyaset, ikili ilişkiler, toplumsal olaylar, cinsellik ve din üzerine değişik saptamalar barındırıyor kitap. Bu konular her bir bireyin hayatında önemli konular olduğundan üzerinde düşündürecek şeyler okumak keyifli oluyor. Ancak şöyle bir olay var ki, serinin geneli için konuştuğumuzda üstüne basa basa her cümlede bir şeyler anlatma derdi içinde olunması beni rahatsız etti. Her karakterin derin bir felsefik yönü olması bana biraz fazla geldi. Üçüncü kitap ilk iki kitaba göre benim nazarımda daha iyi olsa da, kitaplarda anlatılmak istenenleri "sohbet" içerisinde tartışmayı yeğlerim, roman olarak karşıma gelmesinden pek hoşlanmadım. 

Yine de, kitabın muhteşem tanıtımından ötürü yayınevini tebrik etmek istiyorum. Son zamanlarda benim karşılaştığım en başarılı tanıtım bu seri ile yakalandı.


Kitaba Puanım 3/5

Keyifli okumalar =)


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder