Saldırı - Yasmina Khadra


Kitabın Adı: Saldırı
Orjinal Adı: L'Attentat
Yazar: Yasmina Khadra
Çeviren: Nevra Gürsoy
Yayınevi: Destek Yayınları
Basım Tarihi: Ocak 2016
Sayfa Sayısı: 239
Selamlar!

"Ya o intihar bombacısı karınızsa?"

Evet kapakta aynen böyle yazıyor. Saldırı, Instagram'da takip ettiğim hemokudumhemizledim hesabının mart ayında düzenlediği etkinlik sayesinde tanıştığım bir kitap oldu. Açıkçası bir kitabın adı ya da kapağına aldanıp neler kaçırabileceğimi gösterdi bana, normal şartlarda isminden ya da kapak fotoğrafından ötürü rafta görsem elimin gitmeyeceği bir kitaptı, ancak okuduğumda beni derinden sarsan bir öykü ile başbaşa buldum kendimi.

Tel Aviv'de başarılı bir doktor olan Arap asıllı Emin, her şeye rağmen çok parlak bir hayat çizmiştir kendine. İşinde başarılı, hayallerinin eşine sahip, oldukça güzel bir muhitte, oldukça güzel bir evde yaşıyor. Arap asıllı olmasından kaynaklı önüne gelen engelleri bir bir aşmış, adını duyurmuş ve hayallerindeki hayata her şeye rağmen kavuşabilmiş bir insan. Bir gün hastanede iken, yakınlarda bir patlama sesi duyar. İşte bu patlama sadece Tel Aviv'in göbeğinde değil, Emin'in hayatının da orta yerinde patlamıştır. Her şeyden habersiz tüm gün saldırının mağdurlarının ameliyatları ile ilgilenen Emin, eve döndükten sonra aldığı bir telefon ile bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etmesine rağmen, olan bitene anlam verememektedir. Ancak hastanede karşılaştığı manzara bütün dünyasının alt üst olmasına yetmiştir. Morgda onbeş yıllık karısı Silhem paramparça olmuş bir halde yatmaktadır, üstelik vücudunda oluşan yaralar onun kurban değil, saldırgan olduğunu göstermektedir. Yıllarca aynı yastığa başkoyduğunuz bir insanı aslında hiç tanımadığınızı farketseniz siz ne düşünürdünüz? Karısının ölümünün acısının yanı sıra yaşadığı ikinci hayatı da farketmesinin ağır yükü altında ezilen Emin'in neler olup bittiğini anlamaya çalışmasının trajik öyküsü.

Öyküyü, karakterlerin betimlemesini, olayın anlatılmasını, kurguyu kısacası bu kitap ile ilgili her şeyi fazlası ile beğendim. Benim gibi adına aldanıp savaş kitabı gözü ile bakmayın, insanlık dramı, aşk, hayal kırıklığı, ölüm, göz yaşı kısacası hayatın kendisi var kitapta. 
Kitaba puanım 5/5

"Çaresizliğimizin bilincine vardığımız andan itibaren gerçek anlamda nefret etmeyi öğreniyoruz. Bu trajik bir an; en tüyler ürpertici ve en iğrenç an..."

"Mutluluk paylaşılmadıkça neye yarar Emin, aşkım? Senin sevinçlerinin olmadığı yerde benim sevinçlerim sönüyordu. Sen çocuklarımız olsun istiyordun, bense onları hak etmek. Vatanı olmayan hiçbir çocuk güvende değildir... Bana darılma."

"Neden bir dramdan sağ çıkanlar, kendilerini, ölenlerden daha fazla acındırmak mecburiyetinde hissederler anlamıyorum."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder