Mart Ayı Okumalarım


Herkese selamlar!

Mart ayını yeni bitirmişken neler okuduk sıcağı sıcağına bakalım istedim. Hepsinin detaylı incelemesi henüz blogda yok, kısa bir göz atalım o yüzden.

Mart ayında okuduğum kitaplar şöyle;
 • Elveda Gülsarı 
 • Saldırı
 • Ölüme Çeyrek Kala
 • Dr. Jekyll ile Bay Hyde
 • Hızlı Kız
 • Gölgesizler
 • Şehrin Sancısı
 • Şibumi
Gelin kısaca bir göz atalım.


Beni az çok tanıyanlar bilir ki büyük bir Cengiz Aytmatov hayranıyımdır. Yazdığı her bir cümle insanın ruhuna işler mi bir insanın! Bu büyük üstad keşke bizlere daha çok eser bıraksa idi diyorum içimden. Mart ayında Aytmatov'un Elveda Gülsarı hikayesi de yine ruhuma dokunan, kalbimi burkan bir hikaye oldu. Cins ve ünlü bir at olan Gülsarı'nın doğduğu günden ölümüne kadar yetiştiricisi Tanabay ile yaşadığı duygusal bağı, dönemin sosyo-ekonomik sıkıntılarına da değinerek mükemmel bir dil ile anlatmış yazar. Muhakkak okumanız gereken bir eser!


Bu ay beni en çok etkileyen kitaplardan biri Yasmina Khadra'nın Saldırı isimli kitabı oldu. Sanırım ardımızda bıraktığımız bir kaç ay saldırı konuları gündemimizde fazlaca olduğundan, kitap beni derinden etkiledi. Tel Aviv'de başarılı bir doktor olan Emin'in bir gün düzenlenen bir intihar saldırısında bombacı olarak 15 yıllık karısının cesedini karşısında görmesi ile her şey başlar. Emin, 15 yıldır yaşadığı yalanın peşine düşer ve saldırının ardındaki sırların neler olduğunu öğrenmeye çalışır. Her gece aynı yastığa baş koyduğu karısı bir intihar bombacısına dönüşürken hiçbir şeyin farkına varmamasının ağırlığında ezilen Emin'in hikayesini okumanızı tavsiye ederim! Detaylı inceleme için tık tık :)

Bir kişisel gelişim kitabı olan Ölüme Çeyrek Kala, Işıl Alagöz Şirin tarafından kaleme alınmış bir kitap. Üç bölümden oluşan kitapta, ilk bölümde oto hipnoz ile ölüm duygusunu hissetmemizi sağlıyor, ikinci bölümde psikolojik testler ile kendi farkındalığımızı sorgulatıyor, üçüncü bölümde ise 40 kıs ayaşanmış hikaye ile insanların hayatlarına bir göz atmamıza yardım ediyor. Kişisel gelişim türü olarak biraz farklı ve hoş kaleme alınmış bir eser. Detaylı yazı şuracıkta!


Bu ay en keyif alarak okuduğum hikayelerden biri oldu. Zaten İş Bankası Kültür Yayınları'nın modern klasikler serisini çok beğeniyorum, kaliteli kitapları bizlerle buluşturuyorlar. Dr Jekyll ile Bay Hyde gündüzleri saygın bir doktor iken geceleri vahşi bir karaktere bürünen bir doktorun iç çatışmaları arasındaki savaşı bizlerle buluşturuyor. Çok farklı ve keyifli bir kitap, okumanızı tavsiye ederim! Hem ince hem de akıcı olduğundan bir solukta okunuyor!


Bu ay okurken bana "vayy" dedirten bir kitaptı "Hızlı Kız". Baş kahramanı yazarının bizzat kendisi olan kitapta, Suzy Favor Hamilton'un olimpiyatlarda ülkesini temsil eden bir atlet haline gelmesinden başlayıp, Las Vegas'ın en çok kazanan eskortuna dönüşmesini anlatan bir kitap. Yaşanmış ve magazinsel değeri olan bir hikaye olduğu için oldukça ilginç geldi bana. Detaylı inceleme şurada!
Hasan Ali Toptaş'ın okuduğum ilk romanı oldu ve keşke daha önce okusaydım dedirtti! Kendine has melankolik bir havası var kitabın. Varoluş kavramını sorgulatan, gerçekten büyüleyici bir dil ile yazılmış çok farklı bir kitap. Konusuna kısaca değinmek pek mümkün değil, o yüzden sizleri şuraya alalım!Baş kahramanı Şehir ile oturup çay içip sohbet etmek istiyorum! işte bu kadar samimi bir kitap! Şehir yalnız kalmış bir adam. Dostları var, aşkı var, Balat'ın sevecen insanları var, ama onu anlayabilen kimse yok. Bu yüzden ruhu sıkışmış, kalabalıklar arasında bir başına kalmış. 30'larının başında kendi iç karmaşasında boğulmuş bu adamın hikayesi okunmalı, okunmalı, okunmalı! Detaylı yazı için tık tık!Bu zamana kadar okumamakta hata ettiğim bir diğer kitap da Şibumi. Muhtemelen çoğunuz biliyorsunuzdur da ben yeni tanıştım, tanıştıran kişiye sevgiler :D Yakında blogda detaylı bir yazı yer alacak kitap hakkında ama "kesinlikle okuyun" dediğim bir kitap, onu belirteyim. Nicholai Hel, yarı Rus yarı alman olmasına karşın Japon geleneği ile büyümüş, "Go" oyununu hayatının her alanına entegre etmiş, "şibumi" felsefesine göre hayatına devam eden ve aklınıza gelecek her türlü nesne ile insan öldürebilme yetisine sahip bir terörist avcısı. Emekliliğe ayrılmış olmasına rağmen olaylar onu tekrar sahalara döndürüyor ve biz de ona bu serüveninde eşlik ediyoruz! Detaylı yazı için tık tık :)


Mart ayında okuduklarım bunlardı, oldukça keyif aldığım kitaplar oldu hepsi. Siz neler okudunuz?Keyifli okumalar!

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Yorumları
  Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder