Ölüme Çeyrek Kala - Işıl Alagöz Şirin


Kitabın Adı: Ölüme Çeyrek Kala
Yazar: Işıl Alagöz Şirin
Yayınevi: Minval Yayınları
Basım Tarihi: 2015
Sayfa Sayısı: 256
Selamlar!

Normalde blogda paylaştıklarımdan farklı bir türde bir kitap ile birlikteyiz bugün, bir kişisel gelişim kitabı olan Ölüme Çeyrek Kala. Gelin kitabın detaylarına şöyle bir bakalım.

Ölüme Çeyrek Kala, üç bölümden oluşan bir kitap. İlk bölümünde aslında her an yanı başımızda olan ancak sanki hiç bize uğramayacakmış gibi yaşadığımız "ölüm" olgusunu tecrübe ediyoruz. Bir çeşit oto hipnoz ile zamanı geldiğinde hepimizin bu hayattaki son tecrübesi olacak olan "ölüm" anı ile tanışıyor, o anki muhtemel hislerimize odaklanıyoruz. Bir gün odanızda etrafınıza bakarken yatağınızın üzerinde kendi bedeninizi uyuyor gibi bulacağınızı hiç hayal ettiniz mi? Ya da toplanan kalabalığın sıra ile toprak attığı o cansız bedenin aslında siz olacağınızı düşündünüz mü? Atılan her toprakta güneşin parlaklığı yerini toprağın karanlığına bırakacak, o an sizin mezarınız etrafında toplanan herkesin yüzünde kendinize ait sevinçler, pişmanlıklar, mutlu anılar ya da keşkeler olacak.

İkinci bölüm ise bizleri üç çeşit psikolojik test bekliyor. Zihnimizin altında yatan ancak farkına varamadığımız olgular ile kendimizi, sorunlarımızı, hayatımızı bir nevi analiz ediyor, şahsımıza dair farkındalığımızın artmasına yönelik testler yapıyoruz. Bir nevi soru-cevap şeklinde ilerleyen bu kısmı okuyup geçmekten ziyade elimizde kalemimiz ile soruların yanıtlarını yazıp düşünerek ilerlemekte fayda var, zaten ancak bu şekilde istenen ve beklenen verimi almak mümkün olur bölümden. 

Üçüncü ve son bölümde ise, bizler 3-5 sayfa arası değişen 40 adet kısa öykü bekliyor. Her bir hikaye yaşanmış, birilerinin hayatlarından alınmış kesitler. Yazar her bir hikayenin kahramanı ile konuşmuş ve ortaya hayatlarında dönüm noktalarından geçmiş olan bu insanların hikayeleri çıkmış. Kimi hikayede huzur evinde bir başına yaşayan bir teyzenin anılarında buluyoruz kendimizi, kimisinde bir engellinin hayatının ortasında, kimisinde kiloları ile başı dertte olan birinin hislerini hissediyoruz, kimisinde de bir çocuk gelinin hatıralarına eşlik ediyoruz. Her biri bizden hikayeler, muhakkak içlerinde sizleri de etkileyecekler olacaktır. Ayrıca 41. hikaye için de boş sayfa ayırmış yazar, sizin hikayeniz ne peki diyor bizlere.

Her birimizin anlatacak bir hikayesi, keşfedecek bir şeyleri muhakkak vardır.

Kişisel gelişim türündeki kitaplardan hoşlanıyorsanız, tavsiye ederim. Ancak bu türde kitaplar pek benim kalemim olmadığından kitaba puanım 3 oldu.

Kitaba puanım 3/5

"Hiç sordun mu kendine? Karşı cinsten doğmuş olsaydın, kendine aşık olma imkanın olur muydu?"

"Başkalarını sevmek ya da affetmek zorunda değilsin, fakat ne olup bittiğini anlamaya çalışmalısın. Bu da senin kişisel değer ve sağlamlılığını güçlendirmekten ziyade farklı bir güç ilişkisi oluşturur onlarla aranda."

"Basit kişilerle polemiğe girme. Hatta bu tür insanlar ile düşman bile olma ki kendi seviyeni düşürme."

"Mutluluk, talih ya da mukadderat değildir. Hayata bakıştır."

"Mutluluğu dışarıda arama, ferdi mutluluk senin beyninde."

"Uyan artık, hayatın bir göz kırpması kadar kısa olduğunu anla."

"Öfke, kırgınlık ve intikam duygusu, dünyevi arzular, ihtiraslar, isyanlar, tutkular, istekler… Hepsi kayboldu. Nefsin çöktüğü yerde bir hiçlik!"

"Korkmaktan korkma. Travma veya korkunla yüzleş. Onlara daha sık başvurdukça güçleri azalır."
"Bugünden mutlu, yarından umutlu ol."
Keyifli okumalar =)


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder