Sessiz Tango - Erkan Sarıyıldız


Kitabın Adı: Sessiz Tango
Yazar: Erkan Sarıyıldız
Yayınevi: Destek Yayınları
Basım Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 400
Merhabalar,

Bugün bir kadının hayat yolculuğuna eşlik ediyoruz birlikte. Ayşe'nin hayatına. Erkan Sarıyıldız'ın kaleme aldığı Sessiz Tango, Destek Yayınları'ndan 2016'nın ilk çeyreğinde bizlerle buluştu. Öncelikle belirtmek isterim ki, kitabın yapısı çok hoşuma gitti. Yapı derken neden bahsediyorum? Hani çocukken okuduğumuz hazine avı kitapları vardı, yol ayrımları olurdu, seçim bize bırakılırdı da seçtiğimiz her yolda karşımıza farklı zorluklar çıkardı. İşte bu kitap da böyle. Ayşe'nin hayatındaki yol ayrımlarını bize bırakmış yazar ve seçtiğimiz yola göre Ayşe'nin kaderi şekilleniyor. 


"Yaptığın her seçim, kaderinle dansındır."

Kitabımızın konusuna bakalım. Ayşe iyi gelirli bir aileden gelmesine karşın, annesi ile arasında mesafesi olan biridir. Annesi her daim kendi gelir düzeyine yakın birisi ile evlilik yapmasını istemiş, hatta "Baldırı çıplaklarla sakın birlikte olma, hele kendinden aşağı statüde olanlarla asla. Kimler gibi olmak istiyorsan, onların yakınlarında olacaksın." türünde sözlerle yapmasını istediği evlilik konusunda onu yönlendirmişler. Buna karşın ailesi Konya'da kendi halinde bir hayat sürerken yurtta kalan Selim'e gönlünü kaptırmıştır. Ayşe'nin aksine hırslı ve şeytan tüyü olan biri olan Selim, Ayşe'nin ailesini etkilemiş ve gençler evlenmişlerdir. İşte olan bitenler de bundan sonra başlar. Selim iş dünyasında hırsı ve zekası ile hızla yükselip maddi manevi büyük kazançlar elde ederken, Ayşe Selim'in karakterinden ötürü ezilmektedir. Üstüne bir de doğum sonrası depresyon girince, Ayşe'nin hayatında yokuş aşağı hızla yuvarlandığı on yıllık bir süreç de başlar. İlaçlar ve terapiler ile geçen yılların ardından çalışma hayatının kendisine iyi geleceğini düşünen Ayşe bir şirkette işe başlar. Her daim kocası Selim'in küçümsemelerine maruz kalsa da elinden gelenin en iyisini yapmak için çabalar. Ancak işyerinde yediği bir darbe, Ayşe'yi tekrar kötü bir ruh haline sürükler. Bu dönemde eşi ile cinsel hayatının sıkıntılı olduğu yetmiyormuş gibi, kocasının hayatında bilinmedik gerçekler olduğunun da farkına varan Ayşe ne yapacak? İşte yazar burada kararı bize bırakıyor. Ayşe'nin tercih yapması gereken en önemli noktada karar bizlerin? Baş kahramanımızın hayatını hangi yönde ilerleyeceğine biz karar veriyoruz.

Gelelim yorumuma. Sevmedim diyemem ama sevdim de diyemeyeceğim. Önce olumlu kısımları konuşalım. Hikaye oldukça akıcı. Kendini çok rahat okutuyor. Karakterler içimizden, özellikle Ayşe'nin yaşadığı duygular biz kadınların hayatının bir döneminde muhakkak hissettiği duygular, içinizden bunu ben de hissetmiştim diyeceğiniz yerler kesinlikle var. Ayrıca en başta bahsettiğim gibi karakterin hayatının hangi yöne gideceğine dair seçimlerin bize bırakılmış olması da çok hoşuma gitti. Kullanılan dil çok hoş; kasmadan, ütopik hayatlar oluşturmadan bize bizden olanları anlatmış sevgili Erkan Sarıyıldız. Bunlar sevdiğim ve bana kitabı elimden bırakmadan okutan kısımlardı. Gelgelelim sevmediklerime. Çok spoiler vermeyeceğim ama hikayede yol ayrımına gelmeden Selim ile Ayşe arasında geçen "iğrenç" olarak nitelendirebileceğim bir olay var. Maalesef günümüzde bir kısım evliliklerde olan ve kadının dayanağının olmamasından ötürü ses çıkaramadığı bir durum. Yaşanması mümkün olan bir konu olsa da bir kadın olarak ben hikayede bu tür bir şey okuduğumda istemsiz soğuyorum kitaptan, hayat görüşümden ötürü ikili ilişkilerde asla affedilmeyecek bazı konular var, seçimlerden biri bunu affetmek üzerine kurulu olduğundan o noktada kitaptan duygusal anlamda uzaklaştım. Bir diğeri ise bana göre olası üç son da kadın karakter için kötü bitiyor. Ayşe'nin sonraki hayatının ucu açık bırakılmış, Ayşe önüne bakıyor ama o noktaya gelene kadar olanlar olumsuz hep. Zaten hayat kadınlar için hele ki bizim ülkemizde ne kadar zor, kitaplarda bari arkamızda olun, mutlu şeyler okuyalım biraz da kendimize dair:)

Hikaye bilindik, ama hikaye aktarımı farklı, oldukça hoş bir kitaptı.

Kitaba puanım 3/5

Keyifli okumalar =)


Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder