Dr. Jekyll ile Bay Hyde - Robert Louis Stevenson


Kitabın Adı: Dr. Jekyll ile Bay Hyde
Orjinal Adı:  Dr. Jekyll and Mr Hyde
Yazar: Robert Louis Stevenson
Çeviren: Celal Üstüner
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Basım Tarihi: Eylül 2015 (1. Basım)
Sayfa Sayısı: 86
Selamlar!

Bugün blgoda İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan Robert Louis Stevenson'ın 1886 yılında yazdığı Dr. Jekyll ve Bay Hyde bizlerle. Değişik bir dünyanın kapılarını bizlere aralayan bu kısa romanı oldukça sevdim. Gelin hep birlikte detaylara bakalım.

"Stevenson yinelenen kabuslarında çifte yaşam sürüyor; gündüzleri saygın bir doktor olarak çalışırken, geceleri sokaklarda geziniyordu. Dr.Jekyll ve Bay Hyde işte bu kabuslardan doğdu." diyor kitabın arka kapağında. İşte hikaye de tam bu iki farklı hayat süren doktorun hikayesini anlatıyor.

Viktoria devri İngiltere'sindeyiz. Dönemin saygın avukatlarından olan Mr.Utterson bize eski dostu Dr. Henry Jekyll'iin hikayesini anlatmaya başlıyor. Dr. Jekyll tuhaf ve içine kapanık bir hayat süren bir insandır. Çeşitli deneyler yaparak kişiliğindeki iyiliğin ve kötülüğün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gündüzleri saygın bir doktor olarak ortalıkta görünürken,  geceleri karşı koyamadığı ilacını içer ve içindeki kötülüğü temsil eden Hyde'a dönüşür. Bu iki karakter birbirine tamamen zıtlardır. Jekyll ne kadar kültürlü, saygın ve kibar bir insan ise, Hyde da o kadar cani ve ahlaka karşı bir karakterdedir, hatta bu durum Hyde'ın fiziksel görünüşüne bile yansımaktadır. Jeklly yaptığının ortaya çıkmaması adına Hyde'ın asistanı olarak duyulmasını sağlar. Ne var ki bu yeni asistanı Avukat Utterson'un gözü hiç tutmamıştır. Hatta fikirlerinde ileri giderek Hyde'ın dostu Jeklly'i, tehdit edip susturduğuna ilişkin komplo teorileri de ortaya atar ve Hyde'ın esrarının peşine düşer. Hikayenin devamı kitapta. 

İyi ve kötü çatışmasını gizemli bir hikayenin ardına yerleştirerek okuması fazlası ile keyifli bir roman ortaya koymuş Stevenson. Zaten bilindiği gibi pek çok film için de ilham kaynağı olmuştur. Ayrıca Dorian Gray'in Portresini de okumuş olanlar iki hikaye arasındaki benzerliği muhakkak fark edeceklerdir. İki kitap da insanların içinde barındırdığı iyi ve kötüyü gözler önüne sermek adına okuyucunun damağında hoş bir tat bırakacak ve unutulmayacaklar arasına gireceğinden eminim.

Kitaba puanım 4/5

"Yok, hafiflemiyor çekilen azap ancak, katılaşıyor ruhumuz, katlanıyor."

"Söylediklerimle yaptıklarım farklı olsa da, hiç bir şekilde asla ikiyüzlü olmadım. İçimde barındırdığım iki kişilik de tamamıyla gerçekti."

"İçimdeki şeytan uyanmıştı bir kez ve öfkeliydi..."

“Ah zavallı Jekyll, eğer şimdiye kadar bir insanın yüzünde şeytanın imzasını okuduysam, bunu senin yeni arkadaşının yüzünde okudum.”

“Şu andan sonraki yarım saat içinde, yeniden ve sonsuza dek bu nefret edilen kişiliğe büründüğümde, titreyerek ve ağlayarak koltuğuma oturacağımı ya da gergin ve korku dolu bir esriklikle bu odada (yeryüzündeki bu son sığınağımda) bir aşağı bir yukarı yürüyeceğimi ve beni tehdit eden her sese kulak kabartacağımı biliyorum.”

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder