Gölge Şehir - Ransom Riggs


Kitabın Adı: Gölge Şehir
Orjinal Adı: Hollow City
Yazar: Ransom Riggs
Çeviren: Aslı Dağlı
Yayınevi: İthaki Yayınları
Basım Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 439
Selamlar!

Fantastik hikaye severleri şöyle bir alalım! Bugün blogda bizlerle Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları serisinin ikinci kitabı olan Gölge Şehir var! İlk kitap için blogdaki yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

İlk kitapta 1940'larda bir döngüde hayatlarını sürdürmeye devam eden tuhaf çocukların arasına sonradan tuhaf olduğunu öğrenen Jacob katılmış ve bu on kişilik tuhaf çocuk grubu bir felaket ile yüzyüze kalmışlardı! Peki devamında ne oldu derseniz işte bunlar da ikinci kitapta bizlerle.

Kendini hiç bilmediği bir dünyada bulan Jacob hem başına gelen bu tuhaflığa alışmaya çalışıyordur, hem de yanındaki diğer çocukların kurtulması ona bağlı olduğundan bu yükün altında eziliyordur. Ancak cesur kahramanımızın sorumluluk duygusu korkusunu bastırır ve bize de tadından doyum olmayan bir macerayı okumak düşer. İlk kitabın sonunda Bayan Peregrine kuş haline bürünmüş ancak tekrar insan suretine dönememiştir. Döngüleri de hasara uğrayan çocukların tekrar güvenli bir döngüye kavuşmalarının tek yolu Bayan Peregrine'in insan haline dönüşebilmesini sağlamaktır. Bunun için de dünyanın tuhaf başkenti olan Londra'ya gitmeleri gerekmektedir. Normal insanların arasında dikkat çekmeden seyahat etmek zaten zor iken bir de peşlerinde onları yok etmek için umarsızca saldıran gölgeler de olunca, hop oturup hop kalkmamıza neden olan bir hikaye çıkmış ortaya. Hikayenin heyecanını kaçırmamak için daha fazla öykü hakkında detay vermek istemiyorum.

İlk kitabı okuyanların muhtemelen çoğu için muhtemelen hikaye tahmin ettikleri gibi başladı. Çok da sürpriz olmayan olaylar ile on tuhaf kahramanımızın zorluklarla dolu yolculuğunu okuduk. Ancak sayfalar ilerledikçe çocukların başlarına gelen olayların ardı arkasının kesilmediğini okumak oldukça heyecanlı idi. Tam bir olaydan kurtuldukları için sevinirken ardından başka bir olumsuzluk ile mücadele etmek zorunda kalan çocuklar kimi zaman ölüm ile yüzyüze geldiler kimi zaman da kendi dünyaları gibi tuhaf dünyaların kapısını araladılar. Ransom Riggs ilk kitabında olduğu gibi bu kitapta da oldukça akıcı bir hikayeyi sizi sıkmayan çok güzel bir dil ile anlatmış. İthaki Yayınlarını da tebrik etmek lazım, çok güzel bir çeviri yapmışlar. İlk kitapta olduğu gibi bu kitap da çeşitli koleksiyonerlerden alınan değişik fotoğraflar ile süslenmiş, onlar da olay örgüsüne daha bir güzellik katmışlar. Bir de kitabın başında her karakterin özelliklerini tanıtan yazı ve fotoğrafların paylaşılmasını çok beğendim. Daha önce de dediğim gibi kitap bana göre daha çok 22 yaş altı okuyuculara hitap ediyor. Bir Yüzüklerin Efendisi gibi fantastik kurgu yok ama fazlası ile keyifli ve sihirli bir dünya. Eğer siz de fantanstik kitap severlerdenseniz bu seriye bir şans vermenizi tavsiye ediyorum. 

Kitaba puanım 5/5


Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder