Mayıs Ayı Okumalarım


Merhabalar

Nisan mayıs ayları gevşer gönül yayları dense de Sitting Panda kendini ısınan havaların rehavetine kaptırmadı ve mayıs ayını dokuz kitap ile tamamladı. Gelin kısaca kitaplarımıza göz atalım!

Mayıs ayında okuduğum kitaplar şöyle;
 • Gölge Şehir
 • Mücella
 • Yeşil Yol
 • The Diary of a Young Girl, Anne Frank
 • Muhteşem Gatsby
 • Genç Bir Doktorun Anıları
 • Vahşetin Çağrısı
 • Gezgin
 • Doğu Yolculuğu


Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları'nın Macerası ikinci kitap Gölge Şehir ile kaldığı yerden devam ediyor! İlk kitap fantastik hikayeler seven beni benden almıştı, ikinci kitap da fazlası ile gönlümü çeldi! Ölümcül canavarların peşinde oldukları özel yetenekler ile donatılmış on çocuk başlarında koruyucuları olmadan atılmak zorunda kaldıkları bu maceradan nasıl kurtulacak? Detaylı yazı yakında blogda sizlerle.


Nazan Bekiroğlu'nun Mücella'sı sanırım bu ay içime en dokunan kitaplardan biri oldu. Babasız olarak hayata gözlerini açan Mücella'nın doğumundan öldüğü güne kadar hüzün bulutları ardından dünyayı izleyerek tükettiği ömrünü anlatmış Bekiroğlu bize. Mutluluklar, hüzünler, acılar, keşkeler.... Hayattan kayıp gitmiş bir kadına dair her şey sanırım bu kitaptaydı. Notlar yakında blogda!

Filmini izleyip de ağlamayayınız var mıdır bilmem de ben kitabını okurken de ağladım! 1932 yılında geçen hikayede kendi gibi yüreği de kocaman bir adamın başına gelenlerden dolayı hapishaneye düşmesinin ardından hücresi ile idam sandalyesi arasında geçirdiği kısa hayatından yürek burkan bir hikaye bizleri bekliyor. Stephen King ne yazsa okurum diyenlerden olarak bu kült eseri tabi ki öneriyorum! Detaylı yazı için tık tık :)


Yaşanmış olaylar her daim daha fazla ilgimi çeker. Ayrıca Almanya'da yaşanan Nazi dönemindeki dramlara ait filmleri ve kitapları da bir başka merakla, içim burkularak okurum. İşte Anne Frank'in günlüğü de o döneme ait yaşanmışlıkları ergenlik döneminde olan bir genç kızın gözünden anlatıyor kitap. İki yıl boyunca tavan arasında saklanarak hayatta kalma mücadelesi veren ailenin ölüme giden yolda yaşadıkları dram Anne'nin kaleminden tüm çıplaklığı ile bizleri bekliyor.


1920'lerin parıltılı hayatını seven var mı? Cevap evet ise sizi bu kitaba alalım. Takıntılı bir aşığın aşık olduğu kadına tekrar kavuşma mücadelesi içinde girdiği anlamsız savaşın ardında Amerika'nın I. Dünya Savaşı'nın ardından güçlenen ekonomisi ile eş zamanlı gelişen çılgınca bir hayatın öyküsü. Tavsiyem filmi izleyin sonra kitabı okuyun, okurken anlatılmak istenen o şaşalı hayat ve insanlar çok daha güzel bir hal alıyor! Mükemmel partiler, son model arabalar, ışıltılı giysiler ve pahalı mücevherlerin arasında aşkına kavuşmayı bir nevi takıntı haline getirmiş olan bu sıradışı gencin, Gatsby'nin hikayesi nasıl son bulacak?


Mayıs ayı içinde okuduğum kitaplar arasında en sevdiğim diyebilirim Genç Bir Doktorun Anıları kitabı için! Tıp fakültesinden derece ile mezun olmuş körpecik bir doktor olan Bomgard kendini bir anda bir kasabada herkesin medet umduğu biri haline gelmişken bulur. Kitaplardan öğrendikleri gerçek hayatta ne derece işine yarayacak? Peki Bomgard'ın boğuştuğu tek şey toyluğunu pişirme çabası mı? Tabi ki hayır! Rusya'nın bitmek tükenmek bilmeyen karı ve soğuğu da Bomgard'ın psikolojisini test etmek için en olmadık zamanlarda çıkageliyor elbet. İşte bu doktorun görev süresinde yaşadıklarını kağıda döküp yazıdığı anıların bir derlemesi niteliğinde olan bu kitabı okumak da bizlere düşüyor! Detaylı yazı blogda!


Hep insanların hayat hikayelerini okuyacak değiliz ya, gelin bu sefer de bir köpeğin hayat hikayesine bakalım. Medeniyetin ortasında insanlar tarafından evcilleştirilerek yetiştirilmiş olan Buck, kendini vahşi hayatın ortasında bulur. Bundan sonrası da yer yer gururlanıp yer yer de hüzünleneceğimiz bir hikaye olarak Jack London'un mükemmel kalemi ile kitaptaki yerini alır. Fazlası ile dokunaklı bir hikaye, mükemmel bir kalemin elinden bizlere ulaşmış.Okuduğum ilk Halil Cibran kitabı oldu Gezgin. Ama son olmayacağının garantisini verebilirim! İnsana dair her duygunun bilgelik filtresinden damıtılarak özünün bizlere ulaştığı kısa kısa hikayeleri barındırıyor Gezgin. Her birinden alınacak pek çok ders var.... Diğer kitaplarını okumayı heyecanla bekliyorum!

Hermann Hesse ile çok kısa bir zaman önce tanıştım ancak diyebilirim ki vazgeçilmezlerim arasına girdi! Hermann Hesse'nin kitaplarının temelini oluşturan Doğu ve Doğu Felsefesi bu kitapta da bizlerle. Mistisizmi iliklerinize kadar hissedeceğiniz hayranlık uyandıracak bu öyküye ait detaylı yazıyı çok kısa bir süre sonra blogda paylaşacağım, ancak şimdiden muhakkak okuma listenize eklemenizi tavsiye ediyorum!Mayıs ayında okuduklarım bunlardı, oldukça keyif aldığım kitaplar oldu hepsi. Siz neler okudunuz?


Keyifli okumalar!

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Yorumları
  Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder