İnci - John Steinbeck


Kitabın Adı: İnci
Orjinal Adı: The Pearl
Yazar: John Steinbeck
Çeviren: Tomris Uyar
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Basım Tarihi: 2014 (6. baskı)
Sayfa Sayısı: 101
Selamlar,

John Steinbeck'in edebiyat dünyasındaki yeri yadsınamayacak kadar büyük, hal böyle olunca okuduğum her kitabında anlatmak istediklerini derin derin düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. İnci kitabı da incecik ve kolay okunur bir hikaye gibi dursa da anlamak isteyene anlatacak pek çok sözü olan bir eser.

Başkahramanımız Kino. Karısı Juyana ve bebekleri Coyotito ile geçim kaynağı inci yatakları olan Meksika'nın yoksul bir kasabasında yaşamaktadır. İçinde bulundukları fakirliğe rağmen karısı ve ğlu ile huzur dolu bir yaşam sürerlerken Coyotito'yu bir akrebin sokup zehirlemesi bu huzurlu hanenin içine bir karanlığın çökmesine neden olur. Yeterli paraları olmadığı için doktor oğullarını tedavi etmeyi reddedince, Kino bildiği tek şey olan inci avına çıkar ve oğlunu tedavi ettirecek kadar değeri yüksek olan bir inci bulmak ister. Gönlünden geçenin gerçek olacağından habersiz suya dalan Kino, avuçlarının arasında dünyanın en büyük incisi olarak atfedilen martı yumurtası büyüklüğünde bir inci ile sudan çıkar. Öyle ki inci sadece bebeklerinin tedavisini karşılamaya yetmekle kalmayacak, imkansızlık yüzünden kilise nikahı kıyamamış bu çifti hayallerine kavuşturacak, beraberinde yeni elbiseler  getirecek, oğullarının vaftiz törenini de karşılayacaktır. Ne var ki her şeyin toz pembe göründüğü bu anlar çok kısa sürecektir Kino ve ailesi için. elde ettikleri bu zenginliğin onlar için mutluluk getirmesi gerekirken, onu korumak adına içine düştükleri çaresizlik aileyi felakete sürükler.

Kısa, akıcı, okurken yormayan, ama çok şey anlatan bir öykü, tavsiye ederim!
Kitaba puanım 4/5

" 'Ben erkeğim',demişti ya,Juana bu sözün anlamını kavramıştı.Yarı çılgın,yarı tanrıyım anlamına geliyordu bu sözler."

"Bir başka dünya kazanmadan eski dünyasını yitirmişti işte."

"İnsanoğlu asla tatmin olmaz denirdi. Bir şeyi verirsen başka bir şeyi ister derlerdi. Bu da aşağılanarak söylenirdi. Aslında bu özellik insanoğlunun sahip olduğu en güzel yeteneklerden biriydi ve onu elinde olanla yetinen hayvanlardan daha üstün yapardı."

"Bir şeyi çok fazla istemek iyi değildir.Bazen şans ters dönebilir yoksa. Ayarında istemeyi bilmeli kişi,Tanrı ile yada tanrılarla iyi geçinmenin yolunu bulmalı."

"Çünkü yoksul kişilerin baş düşmanı açlıksa, ikincisi hastalıktır."

"Bir avuç kahverengi yosun kopardı, yosunları yassılttı, nemli bir bulamaç halin getirdikten sonra bebeğin şiş omzuna bastırdı, en az doktorun verebileceği herhangi bir ilaç kadar etkili bir lapaydı bu, belki de daha etkiliydi. Gelgelelim yosun lapası bedava olduğundan, kimselerde güven uyandırmıyordu."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder