Uzaktan Aşk - Amin Maalouf


Kitabın Adı: Uzaktan Aşk
Orjinal Adı: L'amour de Ioin
Yazar: Amin Maalouf
Çeviren: Samith Rifat
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Tarihi: 2015 (22. baskı)
Sayfa Sayısı: 76

Selamlar,

Bugün blogda normalde paylaştıklarımdan farklı bir kitapla birlikteyiz. Daha doğrusu bir libretto ile. Peki nedir bu "libretto" ? Wikipedia'dan sizler için yürüttüğüm tanımlama ile opera, operet, pratorya, bale, müzikal, mask gibi müzeiksel sahne eserlerinin metinlerine verilen ad. Amin Maalouf'un yazdığı, Kaija Saariaho'nun da bestelediği operanın librettosu elime almamla biten bir kitap oldu.

Eser beş perdeden oluşuyor. Ana karakterlerimiz de üç kişi, Gezgin, prens ve aynı zamanda ozan olan Jaufre Rudel ve Trablus Konstesi Clemence. Yaşadığı hızlı hayatan sıkılan Rudel, kendini aşka adama yoluna gider, ancak hayallerinde aşık olduğu kadının var olmadığını düşünür. Gününü ona şiirler yazarak geçirmektedir. Hayallerde var olduğuna inandığı bu kadınının gerçekten de yaşadığını ona söyleyen bir Gezgin, Rudel'İn hayatını tümden değiştirir. Artık kanlı canlı yaşayan bir sevdiği olduğunu bilmesi, Rudel'i sakin dünyasından koparır ve aşkının peşine sürükler. Üstelik Gezgin, Clemence'e de deniin öbür kıyısında ona aşık bir prensin varlığından bahsetmiştir. Birbirlerini bir defa bile görmemiş olan bu iki aşığın kavuşması da librettoda bize anlatılmıştır. 

Hikaye kısa olduğundan yazım da kısa oldu, ancak o kadar güzel yazılmış ki her bir sahne bir bir gözümde canlandı! Oyun okumaktan hoşlanırsanız bir solukta okuyacağınız bu esere de bir şans vermenizi tavsiye ederim. 
Kitaba puanım 3,5/5Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder