Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho

Kitabın Adı: Veronika Ölmek İstiyor
Orjinal Adı:  Veronika Decide Morrer
Yazar: Paulo Coelho
Çeviren: Haldun Pamir
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Tarihi: Ocak 2016 (46. Basım)
Sayfa Sayısı: 213
Selamlar!

Bugün okurken de sonrasında her hatırladığımda da büyük keyif aldığım Paulo Coelho'nun Veronika Ölmek İstiyor kitabı bizlerle birlikte. Önce kısaca konuya bakalım, sonrasında neler düşünüyoruz konuşuruz.

Slovenya'da yaşayan  genç bir kadın Veronika. Dışı seni yakar içi beni lafı misali dışarıdan bakıldığında mutlu bir hayat sürmesine yetecek şeylere sahip olduğu kanısında olunsa da, Veronika kendini bu gündelik hayatın sürüklediği yollarda mutsuz hisseder. Görünürde elle tutulur bir sebep olmamasına rağmen aşırı dozda ilaç alır ve intihar eder. Ancak gözlerini açtığında kendini bulduğu yer insanların genel beklentisi gibi cennet ya da cehennem değil, gayet kanlı canlı ama sorunları olduğu düşünülen insanların birarada tutulduğu bir akıl hastanesidir. Amacına ulaşamadığına üzülmekle meşgul olan Veronika, öğrendiği bir başka haber ile iyice karışık duygular içinde bulur kendini. İçtiği ilaçlar kalbinde geri dönülmez hasar bırakmıştır ve kısa bir süre sonra kalbindeki bu hasar yüzünden ölecektir. Kendi eli ile tercih ettiği ölümden korkmazken, elinde olmayan bir sorundan ötürü yakında ölecek olmak Veronika'yı derinden etkiler. Kalan kısacık ömründe hastanedeki diğer hastalar ile iletişimi sonucu ihtihar etmesine neden olan ruhundaki eksik duyguları keşfeden Veronika,ölüm ile yaşam arasında bir iç savaş vermeye başlar. Tabi bu savaş nasıl olur, detayları kitapta.

Fikrime gelecek olursak, kitap beni avucuna aldı desem yeridir. Bir solukta okudum, büyük keyif aldım. Paulo Coelho'nun "hayat" tasvirleri beni benden aldı, kendi yaşantımı sorgulattı. Oldukça akıcı bir dilde yazılmış, konusu da bir o kadar sürükleyici. Okuyalı bir ay kadar olsa da akıma geldikçe içimde güzel duygular uyandıran bir kitap. Betimlemeler, insan davranışlarının anlatılışı, ruhumuzun hayatla çatışması... Her şey çok güzeldi kitaba dair. Çok beğendim, özellikle de sonu beni benden aldı!


Kitaba puanım 5/5


"Yaşamın, harekete geçmeden önce doğru anı beklemekten ibaret olduğunu biliyordu Veronika."

"İntiharı bu yüzden seçmişti ya işte: en sonunda özgürlük, sonsuza varan unutuş."

"Ah, bu dünya acıları hiçbir şeye benzemez, hemen anlaşılır."

"Kendi dünyasında yaşayan herkes delidir."

"...yaşamımı başkalarının istediği gibi değil de kendi hayallerime uygun biçimde sürdüreyim, fena mı?"

"Herkesin ne olursa olsun hayatta kalmak için savaşım verdiği bir dünyada, ölmeye karar verenleri anlamak kolay mı?"

"Veronika sordu: Gerçek ben nedir? İçindeki sen, başkalarının biçimlendiremediği sen."


Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder