Artık Özgürsün - Clare Mackintosh


Kitabın Adı: Artık Özgürsün
Orjinal Adı: I Let You Go
Yazar: Clare Mackintosh
Çeviren: Berna Gülpınar
Yayınevi: Altın Kitaplar
Basım Tarihi: Nisan 2016
Sayfa Sayısı: 405
"Çiğnenen bir kadının onuruysa... Susma cinayet, alttan almak teslim olmaktır." diyor Artık Özgürsün kitabının tanıtım yazısında. Buradan da anlaşılabileceği gibi bir kadının hikayesini konu edinen Artık Özgürsün, bugün blogda bizlerle!

Hikaye acı bir olay ile başlıyor. Yağmurlu bir havada okuldan annesi ile eve dönen beş yaşındaki bir çocuk bir saniyelik bir fırsattan yararlanıp annesinin elinden kurtulur ve yola fırlar. O sırada yoldan hızla geçmekte olan bir araba çocuğa çarpar ve talihsiz çocuk olay yerinde hayatını kaybeder. Ne var ki sürücü durup yardım etmek yerine, gaza basıp kaçmayı tercih eder. İşte bu andan itibaren küçük çocuğun hayatını çalan katilin peşine düşen bir ekibin ve baş kahramanımız Jenna Gray'in öyküsü bizi bekler.

Şimdii... Kitabı beğendim ama "çok iyiydi" diyemem. İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünü bitirirken "noluyo yahu!" dedim çünkü bir anda öyküdeki roller değişiverdi ki bu benim beğendiğim bir durum oldu. Hayatı alt üst olmuş bir kadının çaresizliğini, hayal kırıklığını, hayattan vazgeçmesine rağmen en ufak bir yaşam kırıntısına tutunma çabasını çok güzel anlatmış. Ama.. Polisiye olan kısmı beni biraz sıktı. Özellikle de komiser Ray'in aile hayatındaki sıkıntılar ve kendinden yaşça küçük meslektaşı ile kırıştırmaya çalışırken "kendince" kendini aklama çabaları içimi baydı. Ama Jenna'nın psikolojisini aktarması oldukça hoşuma gitti. Zaten polisiyeden öte, psikolojik gerilim desek daha doğru olacaktır. Özelikle Jenna'nın evlendiği adamın hasta ruhundaki ani duygu ve davranış değişiklikleri ile Jenna'nın bu durum karşısındaki çaresizlik ve kabullenmişlik halinin anlatımını oldukça beğendim. 

Ama amalar bitmiyor tabi.... Biraz uzun sanki, 200 sayfada anlatılacak şeyin 400 sayfada anlatılmasından pek hazetmedim. Bir de kitabın sonuna gelince kitabın adına tekrar bakıp "ee bu ne şimdi, ne alaka" dedim, kitabı bitirenler beni anlar...


Kitaba Puanım 3/5

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder