Cemile - Cengiz Aytmatov

Kitabın Adı: Cemile
Yazar: Cengiz Aytmatov
Çeviri : Refik Özdek
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
Basım Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 80
Merhabalar!


80 sayfada bir insan hayatını ne kadar anlatabilirsiniz? Ya da okuyucuyu ne kadar etkileyebilirsiniz? İşte Aytmatov küçücük bir öykü ile bize dünyaları anlatabilen, ruhumuzda izler bırakabilen bir yazar. Bugün blogda olacak kitabı Cemile de tam olarak bu tanımlamalara uyan bir kitap. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor hikaye. Bir çocuğun gözünden ağabeyinin eşinin, yengesinin, Cemile'nin hayat hikayesi anlatılıyor kitapta Aytmatov. Henüz yeni evli iken kocası savaşa gitmiştir Cemile'nin. O ise köyde eşinin ailesinin yanında kalıp, bir yandan sevdiğinin yolunun gözlerken, diğer yandan da köyde yapılması gereken işlere yardım etmektedir. Ancak bir süre sonra eşinin mektuplarında onun kendisine karşı olan sevgisizliğini hissetmeye başlar. Kadındır Cemile, belli etmese de kalbi kırılır. Diğer kadınlardan farklıdır Cemile. Bu farklılık da onun hem kadınlar hem de erkekler tarafından ilgi çekmesine neden olmaktadır. Zamanla Cemile kocasından göremediği bu ilgi ve sevgi eksikliğini başka şekillerde doldurmak ister. İşte buradan sonra aklı ile kalbi arasında sıkışıp kalan ve yaptığı tercih nedeni ile kendisini zor günler bekleyen bir kadını okuruz Aytmatov'un elinden, bir çocuğun dilinden.

Aşk hikayesi, ama sıradan değil. Aytmatov her zamanki gibi insanın ruhuna ve kalbine farklı bir yoldan dokunmayı fazlası ile iyi başarmış. Övmek için çok cümle sarfetmek yersiz, bir solukta okuyacağınız naif bir hikaye. Cengiz Aytmatov'un dünya çapında tanınır bir yazar olmasında en etkili hikayelerden biridir. Ünlü bir Fransız yazarı olan  Aragon Aytmatov'un bu hikayesi için "bu hikaye bence dünyanın en güzel aşk hikayesidir" diyerek Aytmatov'un adının kendi coğrafyasının sınırlarını aşmasına ön ayak olmuştur. Evli bir kadının yasak aşkını konu edindiğinden pek çokları tarafından ahlaki açıdan eleştirilse de, kadının kendisine dayatılan toplumsal değerlere ya da sınırlara başkaldırışının bir gösterimi olarak kabul etmek de mümkündür. Okurken basit bir aldatma öyküsü gibi bakmamak gerektiğini de belirtmem gerek sanırım.

Kitaba Puanım 5/5

"İnsan her şeyi anlatamaz. Zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez..."

"Ama çürük yumurtaya benzer erdem: Dışı güzeldir, pırıl pırıldır. Bir de içini kokla bakalım..."

“Sanki havada asılı kalmış türkünün son melodisini de dinlemek istercesine başını omzuna eğmiş öylece oturuyordu. Danyar uzaklaşıp gidince ikimiz de köye varıncaya kadar ağzımızı açıp tek bir kelime dahi etmedik. hem konuşacak bir şey de yoktu! zaten kelimeler her zaman, her şeyi anlatmaya yetmezdi…

"Bizim için değerli anılar taşıyan yerlerde ayak izlerimiz niye silinir? 
Niye kalmaz?"


"Adam anayurdunu, halkını yüreğinde taşır."

"Birer adım daha atsalardı, çerçevenin arkasında kaybolacaklardı sanki..."

"Mutluluğu sadece o kişi elinde bulundura bilir ki, o kendi namus ve vicdanını koruya bilsin."

Keyifli okumalar =)Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder