Oz -Adam Fawer


Kitabın Adı: Oz
Orjinal Adı: Oz
Yazar: Adam Fawer
Çeviren: Algan Sezgintüredi
Yayınevi: April Yayıncılık
Basım Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 384

Merhabalar!
Oz Büyücüsü'nin sihirli dünyasını bilmeyen var mı? Peki ya Olasılıksız ve Empati kitapları ile dünya çapında geniş bir hayran kitlesine sahip Adam Fawer'ı? İşte ülkemizde de oldukça popüler olan Adam Fawer, 8 yıl aradan sonra kitabın ön sözünde Türk okurlarına teşekkür ederek piyasaya sürdüğü Oz'da bu sihirli dünyanın kapılarını kendi hayal süzgecinden geçirilmiş olarak bizlere sunuyor. Orjinali 1900'de yazılmış bu kült esere bir başkasının gözünden bakmak ilginç görülse de oldukça riskli bir işin altına girmiş Adam Fawer. Peki kalkıştığı bu işin altından çıkabilmiş mi? Maalesef kitap hayal kırıklığı olmaktan öte gidememiş. Klasik çocuk öyküsünün içerisine biraz teknoloji biraz da şiddet ekleyip "bence" çocuklar için  fazla, yetişkinler içinse oldukça hafif bir kitap ortaya çıkarmış.

On iki yaşındaki Dorothy ve sadık dostu köpeği Toto kendilerini bir şekilde bir başka dünyanın orta yerinde bulurlar. Şaşkınlık içerisinde kendi dünyası ile benzeşen ama bir o kadar da farklı olan bu yeri anlamaya çalışırken ortaya çıkan iyi cadı, Dorothy’nin kendi dünyasına dönebilmesinin yolunun Oz Büyücüsü’nü bulması ile mümkün olduğunu söyler. Klasik hikayedeki sarı tuğlalı yol yerine sarı otobanı takip ederek büyücüyü bulmaya çalışan Dorothy, ona yoldaşlık edecek arkadaşları ile de bu yol üzerinde tanışır. Büyücü yardım etmek için Dorothy’e zorlu bir görevi yerine getirmesini şart koşar ve Dorothy ile yol arkadaşları kendilerini biraz şiddet içeren bir maceranın göbeğinde bulurlar. Dorothy ve arkadaşlarının bu macerada başlarına gelenler OZ’da bizleri bekliyor.

Kült olmuş bir eseri yeniden yorumlamak, bana göre dikilmiş bir elbiseyi söküp kumaşından yeni bir elbise dikmek demek. Asıl hikaye örgüsünün izleri tüm olay boyunca sizi takip eder. Hal böyle olunca da orijinal hikayedeki tadı almak istersiniz. Kitap akıcı olsa da rafta gördüğümde içimde beliren heyecan, kapağını kaparken yerini hayal kırıklığına bıraktı.

Kitaba Puanım : 3/5
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder