Gülün Adı - Umberto Eco


Kitabın Adı: Gülün Adı 
Orjinal Adı: Il nome della rosa
Yazar: Umberto Eco
Çeviren: Şadan Karadeniz
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Tarihi: 2016 (33. baskı)
Sayfa Sayısı: 732
Selamlar,

Çok beğendiğim bir kitap bugün blogda bizlerle, Umberto Eco'nun ilk kitabı olan Gülün Adı. 1980 yılında yazılan kitap pek çok dile çevrilmiş ve ülkemizde de diğer pek çok ülkede olduğu gibi büyük beğeni toplamış, çağdaş klasikler arasında kendisine sağlam bir yer edinmiştir. Adını yıllardır duysam da bir türlü okumamıştım, sonunda okudum! (bu da benim eksikliğim olsun)

Gelelim kitabımızın konusuna. Orta Çağ'da 1327'de İtalya'da geçiyor hikayemiz, bölgenin kuzeyinde yüksek bir tepede kurulu bir manastırda. Yazarın kaleminden bir yandan o döneme ilişkin Papa ve İmparatorluk arasındaki dini ve siyasi çatışmaları dinlerken, diğer yandan da kendimizi bir manastırda işlenen cinayetin peşinde buluyoruz. Bu bakımdan kitap hem öğretici hem de kurgu içerikli bir kitap olmuş. Döneme dair pek çok bilgiyi de bizlere aktarması açısından okurken bilgilendiren bir kitap. Özellikle Orta Çağ Avrupa'sına merakı olanların bu kitabın bilgilendirici yönünü fazlası ile seveceğini düşünüyorum. 

Yedi bölümden oluşuyor, her bölüm de kahramanlarımızın bir gününü anlatıyor. Eski bir sorgucu Rahip olan Baskerwille'li William ve ailesi tarafından onun yanına verilen William'ın çömezi Melkli Dom Adso bir manastırda işlenen tuhaf bir cinayeti çözmek üzere görevlendirilirler, bizler de Adso'nun ağzından bu soruşturma süresinde yaşananları dinleriz. İçerisinde eşsiz bir kitaplık barındırması ile nam salmış olan manastıra gelen ikili, soruşturma için başrahipten tam yetki alırlar, ancak kitaplığa girmeleri yasaktır. Manastır içerisinde ip ucu peşinde koşan ikilinin yolu bir şekilde kitaplığa çıkmaktadır, cinayete ilişkin cevapların orada olduğuna inanmaktadırlar. Yasak olmasına rağmen bir yolunu bulup kitaplığa girerler ve ilginç olaylar da peşi sıra gelir. Hikayenin buradan sonrası kitapta diyelim.

Kitaba pek çok açıdan hayran kaldım. Öncelikle konu döneme ait ağır dini bilgiler içermesine rağmen dili çok rahat. Sizi sıkmadan o çağın yaşam biçiminin gerektirdiklerini size çok güzel aktarıyor. Eco'nun betimleme yetisine de hayran kaldım diyebilirim. Hem insanları hem de nesneleri ve çevreyi betimlemesi o kadar başarılı ki, okurken hikaye gözünüzün önünde tüm ihtişamı ile canlanıyor. Bir kitap okurken en sevdiğim olaylardan biridir bu, eğer hikaye beni içine aldıysa kafamda bambaşka bir dünya kurar ve yazarın bize sunduklarıyla orada yaşatırım hikayeyi. Gülün Adı bunu ziyadesi ile hissettirdi bana. Bu yüzdendir ki zihnimde yaşattığım hikaye henüz taze iken kitabın 1986 yapımı filmini izlemeye henüz cesaret edemiyorum :) Üzerine söylenecek çok söz var ancak haddime düşen bu kadarı diye düşünüyorum. Orta Çağ'a ilişkin bir polisiye nasıl olur acaba derseniz, cevabı sayfaların arasında!

"İbni Sina aşkı, insanın karşı cinsten birinin yüz çizgilerini, el kol devinimlerini ve davranışların durup durup düşünmekten doğan sürekli bir hüzün düşüncesi olarak tanımlıyordu."

"Bizler kitaplar için yaşıyoruz. Kargaşa ve yozlaşmanın egemen olduğu dünyada hoş bir görev bu."

"Zihnimizin tasarladığı düzen tıpkı bir ağ ya da bir merdiven gibidir; bir şey elde etmek için yapılır. Ama sonra merdiveni bir yana atmak gerekir, çünkü onun yararlı olsa bile anlamsız olduğunu anlarsın."

"Sevgi nedir? Dünyada sevgi kadar anlaşılmaz gelen hiçbir şey yoktur ; ne insan ne Şeytan ne de başka bir şey , çünkü sevgi her şeyden daha çok işler ruha. Yüreği böylesine kaplayan ,böylesine bağlayan hiçbir şey yoktur. Bu nedenle ,onu yöneten silahlar olmayınca, ruh,derin bir uçuruma atılırcasına sevgiye atılır."

"Basit insanlar kasaplık hayvan gibidir; düşmana sorun çıkarmaya yaradıkları zaman kullanılırlar,artık işe yaramaz olunca da kurban edilirler."

"Meleklerin coşkusuyla Şeytan'ın coşkusu arasında az fark vardır ; çünkü her zaman aşırı isteğin tutuşmasından doğarlar."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Eline sağlık, merak ediyorum bende daha okumadım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Uzunca bir süre rafta beklemişti benim de, keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitap oldu açıkçası :)

   Sil