Ölümcül Yumurtalar - Mihail Bulgakov


Kitabın Adı: Ölümcül Yumurtalar
Orjinal Adı: Роковые яйца
Yazar: Mihail Bulgakov
Çeviren: Tuğba Bolat
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Basım Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 168
Bulgakov sevenleri görelim!

Efendim şimdi bazı yazarlar vardır hani, her okuduğunuz kitabında yazara bir kere daha hayran olursunuz, işte Bulgakov benim için bu tür yazarlardan. Rus edebiyatını gerçekten çok severim, bir de böyle tadına doyum olmayan kitaplara denk gelmek ayrı bir güzel oluyor tabi.

Bu kadar övdükten sonra neymiş bu ölümcül yumurtalar gelin bakalım! 1920'lerin sonlarında Rusya'dayız. Rus Devrimi'nin ardından ülke çalkantı içerisinde iken bilimsel çalışmalarını sürdüren zooloji profesörü Persikov, çalışmaları sırasında ne olduğunu henüz kendisinin de bilmediği bir ışın keşfeder. Bu ışının etkisi ile kimi mikroorganizmaların gelişiminde ve davranışlarında değişiklik gözlemleyen Persikov, çalışmalarına detaylı olarak devam etmek ister. Gel gör ki o sırada ülkedeki tavuklarda bir salgın başgöstermiş ve tavukların neredeyse hepsi ölmüştür. Büyük sorunlara neden olan tavuk ölümlerinden sonra hayvan sayısını tekrar eski haline getirmek için çalışmalar yapılması planlanmış, o sırada birinin aklına da Persikov'un bulduğu bu ışını ithal edilecek tavuk yumurtalarına uygulayıp hızla tavuk üretimi yapmak gelmiştir. Devletin de aklına yatan bu fikre Persikov ışının yan etkilerini bilmediği için şiddetle karşı çıksa da, emir demiri keser ilkesi burada da uygulanmış ve Persikov'un düzeneğine devlet bir süre el koymuştur. Başlarda yumurta gelişimleri oldukça güzel ilerlese de hesapta olmayan bir sorun baş göstermiş ve geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara neden olmuştur. Devamı kitapta!

Yalnız benden size bir tavsiye, kitabı okumadan önce Sovyet Tarihi'ne bir göz atın. Çünkü kitap düz bir bilim kurgu olmaktan öte, karakterler üzerinden içinde taşıdığı anlamlarla George Orwel'in 1984'ü ya da Hayvan çiftliği gibi bir sistem eleştirisi. Eğer tarihe merakınız varsa bu döneme bir göz atıp kitabı bu doğrultuda okursanız satır arasında anlatılmak istenen detayları daha kolay yakalayıp kitaptan fazlası ile keyif alırsınız diye düşünüyorum.
                                                    Kitaba puanım 3/5


Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder