Ekim Ayı Okumalarım


Merhabalar

Ekim ayını geride bırakmışken, bu ay neler okudum gelin kısaca göz atalım!
 • Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler
 • Gülün Adı
 • Puslu Kıtalar Atlası
 • Veba Yılı Günlüğü
 • Ucunda Ölüm Var
 • Geçmiş Şimdi Gelecek
 • Geyikli Park

Kafka'nın kafa yapısı, ruh hali ve kalemi her daim ilgimi çekmiştir. İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılan bu kitapta, kitaba adını veren Ceza Kolonisi de (bazı yayınevlerinde bu öyküyü Ceza Sömürgesi olarak da bulabilirsiniz) dahil olmak üzere, yazarın yaşadığı dönemlerde yayımlanan kısa öyküleri bulunuyor. Açık söylemek gerekirse içinde beni etkileyen tek öykü de Ceza Kolonisi oldu. İnsanoğlunun ne kadar acımasız olabileceğini gösteren öyküyü okurken tüylerim diken diken oldu desem yeridir. Diğer öykülere gelince, nedendir bilmem beni pek içine alamadı. Muhtemelen ruh haliolarak bu öyküleri okumaya pek uygun değildim o sıralar. Ancak Kafka'nın o bilindik ruh halini kitabın her satırında bulmam mümkün. 

Umberto Eco'nun tanışmakta çok geç kaldığını düşündüğüm kitabı Gülün Adı bu ay okuduğum bir diğer kitaptı. 1327'de Orta Çağ'da İtalya'da bi manastırda geçiyor hikayemiz. Yedi gün, yedi bölümden oluşan orta çağ polisiyesi olarak nitelendirebileceğimiz eserde, bir yandan manastırda işlenen cinayetlerin izini sürerken, diğer yandan da döneme ilişkin Papa ve İmparatorluk arasındaki dini ve siyasi çatışmalarını öğreniyoruz. Kitaba açıkçası hayran kaldım, blogdaki detaylı yazı için bir tık :)


İhsan Oktay Anar'ın okuduğum ilk kitabı Puslu Kıtalar Atlası oldu. Ve peşine ilk siparişimde yazara ait diper kitapları da sipariş ettim dersem sanırım düşüncelerim anlaşılmış olur:) M.S 1681 yılının İstanbul'undayız yani o zamanın Konstantiniye'sinde. Uzunİhsan Efendi'nin rüyalar aleminde gördükleri ile çizdiği atlasın hikayesinde kayboluyoruz. Masal tadında nevi şahsına münhasır bir kitap. Sanırım kısa bir özetini yazamayacağım, o yüzden sizi şu yazıya alalım!


Daniel Defoe'nin 1665 yılında Londra'da meydana gelen ve nüfusun dörtte birinin ölümüne neden olan veba salgını ile alakalı, o dönemde tutulan kayıtlardan yola çıkarak kaleme aldığı ve gerçeği insanın suratına tokat misali çarpan kitabı Veba Yılı Günlüğü beni çok sarsan bir kitap oldu. Üstelik yazarın 1660 yılında Londra'da doğduğu ve yaşanan bu acı olayların bir şekilde şahidi olduğunu düşünürsek de, olaylara tanık olan birinden yaşananları dinlemek oldukça etkileyici. Kara ölümün kasıp kavurduğu Londra'da neler yaşanmış merak ediyorsanız, öyküden çok belgesel niteliğinde olan bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. Detaylı yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Tavsiye üzerine okuduğum Ucunda Ölüm Var, çok güzel bir kalem ile, Kemal Varol ile tanışmama vesile olmuş bir kitap oldu. Ağıtçı Kadın'ın hikayesi Ucunda Ölüm Var. Yarım asırlık bir aşkın peşinde ömrünü çürütmüş, şehir şehir gezip herkesin yüzünde Heves Ali'sini aramış bir kadının hikayesi. Ne var ki Heves'i bir ömür kursağında kalmış bir kadının hikayesi. Bir yandan Ağıtçı kadın ile şehir şehir dolanırken, bir yandan da hayatına dokunduğu başka insanların hüzünlerine ortak oluyoruz. Blogdaki detaylı yazı için tık tık.


Bir yazarın kaleminin nasıl geliştiğini gözlerimizin önüne seren çok güzel bir derleme olmuş Geçmiş Şimdi Gelecek. Hasan Ali Toptaş'ın 1987 ile 1993 arasında ilk basımlarının yapıldığı bazı kitaplarının bir araya gelerek yeniden basılması ile, gün be gün Hasan Ali Toptaş'ın kaleminin izini sürüyoruz. O gelişimi görmemek mümkün değil! Bana göre Çağdaş Türk Edebiyatı'nın en iyi kalemlerinden biri olan Toptaş'ın üç bölümde 19 öyküsünün toplandığı kitabı keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.


Kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi ile pek çoğumuzun gönlünde ayrı bir yere sahip olan Sunay Akın, Geyili Park kitabında Çanakkale Savaşı sırasında olan bitene farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor. Dili ve anlatımı Sunay Akın'dan beklendiği üzere sade ve akıcı, hikayeleri ise her birini bitirdiğinizde hadi canım dedirtecek cinsten. Bilinen tarihin satırları arasında gizlenmiş bilinmeyen tarihin tozlu sayfalarında gezdiriyor sizi. Siz neler okudunuz?

Keyifli okumalar!

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Yorumları
  Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder