Babalar ve Oğullar - Turgenyev


Kitabın Adı: Babalar ve Oğullar

Orjinal Adı: Oтцы и дети
Yazar: Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Çeviren: Ergin Altay
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları 
Basım Yılı: Temmuz 2016 (12. Basım)
Sayfa Sayısı: 252
Merhabalar,

Bugün blogda yine Rus Edebiyatı'ndan bir yazar ve onun kitabı bizlerle, Ivan Turgenyev-Babalar ve Oğullar!

1862 yılında kaleme alınmış bu eser, Turgenyev'in en bilinik eserlerinden biridir. 19. yy'lın ortalarında yani kitabın yazıldığı dönemde Rusya'da ortaya çıkan nihliz yani hiçlik felsefesini konu edinen kitap, içerdiği bu felsefik yönünden dolayı olduça kıymetlidir. Kitap bir yandan dönemin toplumsal yapısını irdelerken, diğer yandan da bir aşk hikayesini anlatır. 1859'un 20 Mayıs'ında Rusya'da bir taşrada başlar hikayemiz. Nikolay Petroviç Kirsanov'u tanırız bu sırada ve derken onun çocukluğuna gidip, şimdiki hayatına nasıl vardığını kısaca öğreniriz. Tekrar hikayenin başladığı noktaya geldiğimizde ise Nikolay Kirsanov'un üniversiteyi bitirip babasını yaşadığı taşrada ziyaret ederken beraberinde tıp öğrencisi olan arkadaşı Bazarov'u da getirmiş olan oğlu Arkady ile tanışırız. 

Nihilizmin izinde bir hayat süren Bazaroz kısa sürede ailede oldukça büyük izler bırakacaktır. Fikirleri ile kimi zaman destek gören ama daha çok yadırganan Bazarov, inandıklarını savunmaktan daha doğrusu hiçbir şeye inanmamayı savunmaktan çekinmez ve fikirlerini her ortamda açık açık söyler. Bu durum Arkady'in emekli bir subay olan, yaşadığı aşk acısı ile ruhu dışa karşı katılaşmış olan ve çiftlikte kardeşi ile sakin bir hayat süren Pavel'in oldukça canını sıkmaktadır. Nihilizmi yılardır sıkı sıkıya bağlı olduğu inançlarına ve yaşam tarzına hakaret sayan Pavel ile Bazaov'un arasındaki gerilim, tüm ev halkını etkilemektedir. Kitapta Tugenyev yeni nesil ile eski nesil arasındaki bu çatışmayı nihilizm üzerinden irdelerken, araya karışan aşka da değinmeden edemiyor. Ayrıca Bazarov'un Arkady'e nasıl rol modeli olduğunu da detayları ile anlatıyor.

Bir okuyucu olarak beni derinden etkilediğini söyleyemeyeceğim ancak nihilizmin en ateşli olduğu dönemlerde yazılması ve özünde bu konuyu irdelemesi bakımından oldukça önemlidir ve bu da kitabın okunması için benim nazarımda başlı başına bir sebeptir. O dönemde Rusya'da gençler arasında nihilizm felsefesinin neden bu kadar yaygın olduğuna ve bu akım sonrası gençler ile aileleri arasında yaşanan kopukluklara ışık tutmaktadır Sırf bu sebepler için mutlaka okunması gerek diye düşünmekteyim.

"Ölüm eski bir şey ama herkes için yenidir."

“İnsan Tanrı’ya nasıl yalvarırsa yalvarsın mucize istiyor demektir. Bütün dualar şöyle özetlenebilir; ulu Tanrı’m , ne olur iki kere iki dört etmesin.”

"Zaman, bilindiği gibi bazen kuş gibi uçar, bazen de solucan gibi sürünerek geçer. Ama insan en çok zamanın ağır mı, yoksa çabuk mu geçtiğini fark etmediği vakit kendisini iyi hisseder."

"Oysa eskiden serseri denirdi bunlara, şimdi nihilistiz diye boy gösteriyorlar."

"Yalnızca aptallar veya çok akıllılar başıboş dolaşırlar."

"Kalbinin ortasında karmaşık düşüncelerini paralayan bir acı duymuştu ve o da bütün gençler gibi, bunu aşka yormuştu."

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder