Bab-ı Esrar - Ahmet Ümit


Kitabın Adı: Bab-ı Esrar
Yazar: Ahmet Ümit
Yayınevi: Everest Yayınları
Basım Yılı: 2016 (42. baskı)
Sayfa Sayısı: 646
Selamlar :)

Ahmet Ümit'in daha önce hiç kitabını okumamıştım itiraf ediyorum! Oldukça popüler ve başarılı bir yazar olarak addedilen Ahmet Ümit ile tanıştığım kitabı Bab-ı Esrar, yani sırlar kapısı oldu. Ancak polisiye üzerine bu kadar popülaritesi olan bir yazarı tanımaya kendi açımdan polisiye olarak değerlendiremediğim bir romanı ile başlamam ne kadar doğru bilemedim. Ama bildiğim bir şey var ki diğer kitaplarını da okuyacağım. Kitabımıza dönelim:)


Başkahramanımız İngiliz bir anne ile Türk bir babanın kızı olan Karen Kimya Greenwood. Mevlevi dergahı üyesi olan Konyalı Poyraz Efendi, Konya'ya turist olarak gelen Susan'a aşık olur. Kalbinde dünyevi aşk ile ilahi aşk çarpışırken, bunu da yaşaması gerektiğini düşünür ve Susan'ın peşinden kendisini İngiltere'de bulur. Ancak ölümlüye olan aşkın gücü zamanla zayıflar ve karısı ile çocuğunu geride bırakarak inançlarının peşindeki hayatına devam eder. Pek tabi geride bir kanadır kırık bir kız çocuğu bırakmıştır. Ve o kız çocuğunun yolu otuzlu yaşlarında iken baba evi Konya ile kesişir. Yanan bir otelin sigorta davasını araştırmak için Konya'ya bir sigorta şirketini temsilen gelen Karen Kimya, daha bu sihirli şehre adımını atmadan tuhaf olaylar yaşamaya başlar. Farkında olmadan kendi hakikatinin peşine düştüğü bu şehirde 700 yıl öncesinden gelen sırlar ile kendi kalbindeki düğümleri çözmeye çalışır. Mevlana ve Şems-i Tebrizi arasında yüzyıllardır tarifi mümkün olmayan sevgi bağının sırları Karen Kimya'nın başına gelen mucizeler ile aralanır. Açık söylemek gerekirse Mevlana ve Şems-i Tebrizi dönemine ilişkin ne az bilgiye sahip olduğumu anlamamı sağlayan bir kitap oldu. 

Dili bana oldukça yalın geldi ama bu sefer bu durumdan hoşlandığımdan emin değilim. Konu olarak ise Kimya'nın gerçek hayatta peşine düştüğü otel davası olayı hem baba kız ilişkisinin hem de Mevlana ve Şems hikayesinin fazlası ile gerisinde kaldığını düşünüyorum. Bir okuyucu olarak Kimya'nin Mevlana-Şems hikayesi ardında kendi hikayesinin ardına düştüğü yerlerde keyif alsam da, bahsettiğim diğer kısımlarda yeterince doyurucu bulamadım. Ama kapağı kapattığımda içimde değişik duygular uyandıran, okuduğum için kesinlikle mutlu olduğum bir kitap oldu. Ama Ahmet Ümit'i Ahmet Ümit yapan nedenleri öğrenebilmem için diğer kitaplarını okumam gerektiğinin de farkındayım.

Tavsiye eder misin derseniz, ever gönül rahatlığı ile ederim.. Bir başucu eseri değil ama insanın ruhunda ve aklında fazlası ile güzel hisler uyandıran bir kitap.

"Külli aşka ulaşmak için, cüzi olanı yaşamalısın."

''Ölümsüz bir aşk için ölümsüz bir varlığa aşık olmalı insan.''

"Sema ölümü anlatmaz; yaşamı anlatır aslında. Yani yeniden doğuşu. Sema için meydana çıkan semazenler tennurelerinin üzerinde siyah bir hırka giyerler, işte o hırka, semazenlerin mezarıdır aslında."

"Uyum güzelliktir. Uyum, suyun özelliğidir. Su, sabrın simgesi, istiridyenin yurdudur. Su olmasaydı, inci de olmazdı. Sabırlı ol ki istiridye gibi inciler yapasın."

"Aşıklar öyle bir dille konuşurlar ki bu dili ancak deliler anlar."

"Var olanı görmezden gelemezsin, bu başını kuma gömmek olur."

"Çoğu zaman mesele Tanrı'nın ne olduğu değil, bizim onda ne gördüğümüzdür. Sevgi dolu olanlar merhameti görür,zalim olanlar şiddeti. Zeki olanlar aklı görür, aptal olanlar kör inancı, alimler bilimi görür, cahiller mucizeyi."

"Bilmen için yaşaman gerek. Yaşamak için cesaret."

"Mana budur işte. Aşk budur. Aşkın tek bedeli vardır, o da candır. Ölümle kutsanmayan aşk, aşk değildir."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Merhaba.
  Bende yazarı ilk bu kitap ile tanıdım. Hatta bu kadar popüler bir yazar olduğunu da bilmiyordum.
  Çok sevdim bu kitabı, merakla okuyup bitirdim. Geçen yılda diğer bir çok kitabını okdudum. Akıcı bir dili olmasını seviyoru yazarın.
  İyi geceler, iyi haftasonunuz olsun. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Diğer kitaplarını da merak ediyorum açıkçası, bu sene içerisinde okuyabildiğim kadarını okumak istiyorum :) Keyfiniz bol olsun:)

   Sil