Kasım Ayı Okumalarım


Merhabalar

Kasım ayı maalesef benim için bol kitaplı bir ay olmadı. Hepi topu üç kitap okuyabildim (zalimsin kapitalist dünya!) Yine de paylaşmadan geçmek istemedim. Buyrun Sittin gPanda'nın kasım ayı okumaları!
  • Babalar ve Oğullar
  • Piraye
  • Zaman Makinası 

Rus edebiyatının öncülerinden Turenyev'in iz brakmış eserlerinden Babalar ve Oğullar 1862 yılında kaleme alınmış. 19. yy'lın ortalarında yani kitabın yazıldığı dönemde Rusya'da ortaya çıkan nihliz yani hiçlik felsefesini konu edinen kitap, içerdiği bu felsefik yönünden dolayı olduça kıymetlidir. Kitap bir yandan dönemin toplumsal yapısını irdelerken, diğer yandan da bir aşk hikayesini anlatır. Bir okuyucu olarak beni derinden etkilediğini söyleyemeyeceğim ancak nihilizmin en ateşli olduğu dönemlerde yazılması ve özünde bu konuyu irdelemesi bakımından oldukça önemlidir ve bu da kitabın okunması için benim nazarımda başlı başına bir sebeptir. Detaylı yazı için şuraya bir tık!

Canan Tan'ın okuduğum ilk kitabı Piraye oldu. Aslında konu biraz klasik bir hikaye, ancak bu toprakların en bilindik hikayelerinden biri. Bu yüzden okurken yabancılık çektirmedi, ama tabi bu yanı ile yürekte bir sızı bıraktı. Kitap yaklaşık 450 sayfa olmasına rağmen bir çırpıda bitti, dili oldukça akıcı, okuması oldukça kolay geldi. Piraye'nin hem kendi ile hem de çevresi ile verdiği savaşta dibe vuruşunu ve küllerinden yeniden doğuşunu anlatıyor bize Canan Tan. Şuradan blogdaki detaylı yazıya erişebilirsiniz.


Bilim kurgunun babası H.G.Wells'in bilimkurgunun öncüsü eserlerinden biri Zaman Makinası! 1895'te kaleme alınan eser insanoğlunun hayalgücünün ne kadar geniş olabileceğinin yazılı kanıtı bana kalırsa. M.S. 802701 yılına gelen zaman yolcusu yeryüzünün sainleri Eloiler ve yeraltı dünyasının vahşi ırkı Morlocklar ile karşılaşır. Bilmediği dünyanın ortasında zaman makinasını da kaybeder ve kendini amansız bir mücadelenin içinde bulur. Bize de onun bu heyecan dolu hikayesini okumak düşer!


Keyifli okumalar!

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder