Dilaltı - Anonim Hanım


Kitabın Adı: Dilatı
Yazar: Anonim Hanım
Yayınevi: Minval Yayınları
Basım Yılı: 2016
Sayfa Sayısı: 286
Bugün oldukça ilginç, bolca güldüren, güldürürken de düşündüren (aç parantez düşündürürken bolca da dürten kapa parantez ;) ) bir kitap bizlerle, Dilaltı. Kitabın yazarı da kitabın adı ve içeriği kadar ilginç, Anonim Hanım.

Sıradan bir mahallede, sıradan bir apartmanda, sıradan insanların yaşadığı sıra dışı olaylar. Sıra dışı derken öyle bol aksiyonlu ya da dramlı enteresanlıklar gelmesin aklınıza. Düşünün ki apartmanınızın bodrum katı insanların yaşanamamışlıklarını, eksik kalmışlarını, hayatlarına fazla gelenleri, yasakları, acıları, kadınları, erkekleri hayata dair aklınıza gelebilecek her türlü baskılanmışlıkları barındırıyor. E tabi muhtemelen bu cümlemden bir anlam çıkaramadınız ama onu da kitabı okuyunca anlarsınız demek istiyorum. Okurken absürt komedi izliyor havasında geçen kitap, apartman sakinlerinin hayatlarından bize sunulan kesitlerle aslında bir toplum analizi yapıyor, hayatımızı eleştirirken bizlere de ardında düşünecek şeyler bırakıyor. Normalde kitaplar hakkında nacizane yorumumu yaparken biraz detaya girmekten hoşlansam da okuduğum diğer kitapların yanında hem içerik hem de dil açısından farklı bir yerde duran Dilaltı kitabını özetlemeye çalışmanın kitabın yapısına ters düşeceğine inandığımdan kitap arkası bilgisinden bir parça ile sizlere az biraz da olsa fikir verebilmek isterim, 

"32 kısım tekmili birden bir apartman ahalisinin insanlık halleri üzerinden matrak bir memleket panoraması… azıcık sevgi, azıcık vefa- cefa- sefa, azıcık yalan-dolan, azıcık edepsiz, azıcık delikanlı-mert, azıcık hayat, azıcık… okuyunca anlarsın…"

Bol bol noluyor yahu derdirten, yeri gelince kahkaha attıran, yazarın parantez içi kendinden kopuşları ile beni benden alan bir kitap oldu.

Sitting Panda

Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder