Boğulmamak İçin - George Orwell


Kitabın Adı: Boğulmamak İçin
Orjinal Adı: Coming Up for Air
Yazar: George Orwell
Çeviren: Suat Ertüzün
Yayınevi: Can Yayınları
Basım: Mart 2016 (5. baskı)
Sayfa Sayısı: 254
Hayvan Çiftliği ve 1984 ile edebiyat dünyasında büyük yankı uyandıran ve yazdığı türde adı şüphesiz en iyiler arasında anılan George Olwell'in bir diğer kitabı Boğulmamak İçin bugün blogda! Arka kapağında şöyle yazar kitabın;

"Göbeğinin çapı giderek genişleyen ve evinin taksitlerini ödemekle uğraşan George Bowling kırk beş yaşında, evli ve çocuklu -ve yeni aldığı takma dişleriyle kasvetli hayatından çaresizce kurtulmak isteyen- bir sigorta pazarlamacısıdır. 1939'da patlak verecek olan savaşın gelişini; yemek kuyruklarını, askerleri, gizli polisi ve zorbalığı görerek modern zamanlardan korkmaktadır. Böylece çocukluğunun dünyasına, huzur ve sükun dolu bir yer olarak hatırladığı köyüne sığınmaya karar verir. Fakat köyünde aradığını bulabilecek mi, orası şüphelidir.."

Öncelikle belirtmek isterim ki benim için yazarın diğer kitaplarının yanında biraz sönük kaldı bu kitap. Ama bunun nedeninin kitabın kendisinden değil, diğer kitapları nedeni ile benim beklentimin yüksek olmasından kaynaklı olduğunu düşünmekteyim. Bir başka yazara ait olsa idi sanırım daha çok beğendiğimden bahsedebiliyor olacaktım. Ancak elbette kitabı tek başına düşündüğümde oldukça etkileyici bir kitaptı. Gelin biraz konusuna göz atalım. 

Arka kapak yazısından da anlayacağımız üzere başkahramanımız George Bowling, 45 yaşına gelmiş, evli, çocuklu ve hayatını sigortacılık yaparak idame ettiren bir adamdır. İki dünya savaşının arasında onun hayatına konuk oluruz ve çocukluğundan başlayarak hayatının seyrettiği yönde ona eşlik ederiz. Savaşın getirdiklerinin daha doğrusu insan hayatından götürdüklerinin çok iyi bir şekilde bilincinde olan Bowling, İkinci Dünya Savaşı patlak vermek üzere iken kendi çocukluğuna sığınmakta bulur çareyi. Ancak orada aradığı huzuru bulacak mıdır? Bunu da biz hikayemiz anlatıyor.

Orwell'in mükemmel durum ve karakter analizinin izlerini bu kitapta da fazlası ile görüyoruz. Bowling'in hayatından, dünyadan ve kendi fiziksek görünümünden duyduğu rahatsızlığa ilişkin detayları anlatışı, bize onun hissettiklerini birebir yaşama şansı veriyor. Bowling'in bir anda yetişkinlik döneminden çıkıp çocuk çağında buluyoruz kendimizi ve gerek ailesi ile gerekse etrafındaki insanlar ile ilişkilerini onun gözünden irdeleyip onu bugünki ruh haline sürükleyen olayların birer birer izlerini sürüyoruz.

Tıpkı hikayenin geçtiği Londra gibi hikayenin kendisi de kasvetli olsa da, sanırım savaş döneminin politik çalkantılarının yanında bir bireyin yetişmesine olan etkilerinin anlatıldığı en iyi kitaplardan biri diyebiliriz. 

"Gelecekten o kadar korkuyoruz ki, bir tavşan gibi doğruca boa yılanın gırtlağından içeri atlıyoruz."

"Hayattaki en büyük zevki felaket tellallığı yapmak olanlardan biridir Hilda."

"Savaş eğer sizi öldürmüyorsa düşündürmeye başlaması kaçınılmazdı. O tarif edilmez aptalca kargaşadan sonra kimse toplumu piramitler gibi ebedi ve tartışılmaz bir varlık olarak göremezdi.Toplumun sabun köpüğü gibi olduğunu artık herkes biliyordu."

"... bir adam bir kürsüde dikilip slogan savurmaya başlıyor. Ne yapıyor? Gayet kasıtlı ve gayet açık bir şekilde nefreti kışkırtıyor."

"Asıl önemli olan savaş değil, savaştan sonrası. İçine batacağımız dünya; nefret dünyası, slogan dünyası."

"Savaş insanların başına olmayacak şeyler getiriyordu. Ve asıl sıra dışı olan şey onun insanları nasıl öldürdüğünden çok, onları bazen nasıl öldürmediğiydi.”

"Bir insanın kalbi durunca-daha önce değil- öldüğünü söyleriz.Bana biraz keyfi geliyor bu.Sonuçta vücudun bazı kısımları çalışmaya devam ediyor;mesela saçlar,tüyler daha yıllarca uzuyor.Belki insan asıl beyni durunca ölüyor,yeni bir düşünceyi idrak etme gücünü yitirince."

"Aslında beni değiştiren,bende gerçekten etki bırakan şey,okuduğum kitaplardan çok sürdüğüm hayatın kokuşmuş anlamsızlığıydı."

"Ölüleri uyandırmaya yetecek kadar gürültü her nasılsa şu güruhu uyandırmıyor."

"Benim asıl sormak istediğim şu; bir bebeğe gaz maskesini nasıl takarsınız?"

"Normal yollardan hayat sürseler yağlı puding kadar ancak fikir yürütecek insanlar, sırf savaş yüzünden Bolşevik kesilmişlerdi. Savaş çıkmasaydı ben ne olurdum? Bilmiyorum ama şu an olduğumdan farklı biri olacağım kesin .Savaş eğer sizi öldürmüyorsa düşündürmeye başlaması kaçınılmazdı."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder