Vişne Bahçesi - Anton Çehov


Kitabın Adı: Vişne Bahçesi
Orjinal Adı: Вишнëвый сад
Yazar: Anton Pavloviç Çehov
Çeviren: Ataol Behramoğlu
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Basım Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 104
Kuşku yok ki 1904 yılında henüz 44 yaşında iken hayata gözlerini yuman Anton Pavloviç Çehov çağdaş tiyatronun öncülerindendir. Doktor olarak başladığı çalışma hayatına yazar olarak devam etmiş, 1900'lere doğru büyük değişimlere gebe olan Rusya'nın toplum ve siyasi hayatına yakından şahit olmuş ve bunu da yazdığı oyun ve kısa öykülerde başarı ile gözler önüne sermiştir. Ününün yayılmasında büyük katkısı olan oyunu Vişne Bahçesi bugün blogda bizlerle!

Oyunun yazıldığı dönemlerde Rusya'da parasal ilişkiler diğer ilişkilerin önüne geçmiştir. Oyunda da genel olarak toplumun bu kesmini mercek altına alacak bir grup insan topluluğu incelenmiştir. Aslında yoksul bir hayattan gelmesine karşın tabiri caiz ise Allah'ın yürü ya kulum dediği insanlardan biri olan Lopahin, elde ettiği maddi güç ile, tanıdığı bir ailenin borçları yüzünden elden çıkarmak zorunda kaldığı, içerisinde büyükçe bir vişne bahçesi de barındıran bir çiftliği satın alır. Ancak doğal güzelliği korumanın aksine, vişne ağaçlarını baltadan geçirmek gibi bir niyet içerisindedir. Bizler de bahsi geçen ailenin maddi sıkıntıya düşmesinin ardından çiftlik satılana kadar yaşadıklarını Çehov'un anlatımı ile izleriz.

Andreyevna Ranevskaya zenginlik içinde yaşamasına rağmen, har vurup harman savurmuş, sevgilisi tarafından aldatılmış ve sonunda borçları yüzünden içinde çok sevdiği vişne bahçesi de bulunan çiftliğini satmak zorunda kalacak hale gelmiştir. bu çiftlikte çalışan birinin oğlu olarak büyüyen ama ticarette büyük atılım gerçekleştirerek ekonomik güç elde etmiştir. Adreyevna'yı vişne bahçesindeki ağaçları kesip bu araziyi yazlık yapımı için kiraya vererek elde ettiği para ile çiftliği kurtarmak için iknaya çalışsa da başarılı olamaz ama sonunda bu fikri kendi hayata geçirir. 

Aslında hikaye bir çırpıda okumalık ve sadece "okumak için okunduğunda" konusu pek yüzeysel olan bir kitap. Tabi asıl olması gereken yazar (hele ki işin ucundaki böyle büyük bir yazar ise) burada bana ne anlattı diyebilmek. Bunun için de eğer tarh bilgimizin sınırları dışında ise dönem, bir zahmet okuyup araştırmak. İşte o zaman taşlar yerine daha iyi oturuyor. Tabi ben şimdi burada uzun uzun tarih incelemesi yapmaya çalışmayacağım ancak şöyle bir özet geçersem, dönemin Rusya'sında meydana gelen toplumsal değişiklikler anlatılmak istenmiştir. Vişne bahçesinin kaybedilmesi üzerinden toplumun feodal yapısının bozulmasına parmak basan Çehov, karakterler üzerinden de toplumda böylesine köklü bir değişiklik gerçekleşirken, insanların imkanları olsa dahi istemedikleri bu değişime direnmek için hiçbir çaba sarf etmeyişlerini önümüze sermiştir.

Oyun okumayı seviyorsanız, öncelikle dönemin Rusya'sına bir göz atıp sonra kitabı elinize alın derim!

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder