Kara Kedi - Edgar Allan Poe


Kitabın Adı: Kara Kedi
Orjinal Adı: The Black Cat
Yazar: Edgar Allan Poe
Çeviren: Bilge Ceren Şekerciler
Yayınevi: Kolektif Kitap

Basım Tarihi: 2015
Sayfa Sayısı: 116
Kişisel hayatındaki başarısızlığına inat mükemmel bir yazar ve şair olan Edgar allan Poe'nun kısa hikayelerinin toplandığı Kara Kedi isimli öykü kitabı bir solukta elimden düşmeden okuduğum bir kitap oldu. Arka planda gerilim ve korku ögelerini barındıran kitap incecik olmasına karşın her satırında acaba bir sonraki kısımda ne olacak heyecanını hissettirerek kendini okuttu.

Kitapta üç öykü yer almakta. İlk öykü kitaba adını da veren Kara Kedi öyküsü. Takıntıya dönüşen bir sevginin insanın hayatını nasıl kökten değiştireceğinin açık açık ortaya konduğu bir hikayesi var öykünün. Ben bu öyküde Poe'nun hayatından kendine dair derin izler taşıdığını düşünüyorum. Kendi çıldırışının öyküsünü hikayenin baş karakteri ve kedi üzerinden anlatıyor. Alkolün pençesinde bir hayat süren Poe, bu hikayesindeki karakterini de kendi gibi alkolik biri olarak betimlemiştir. Derken karakterin beslediği kedi ön plana çıkar hikayede. Poe kedi üzerinden de önce sakin giden hayatını anlatırken, kedinin karakterindeki değişim üzerinden kendi çöküşünü anlatmakta. Oldukça sarsıcı ve gerilim yüklü bir psikolojik hikaye bizleri bekliyor.

İkinci öykü olan Kuyu ve Sarkaç sanırım beni en çok geren öykü oldu. Kahramanımız engizisyon mahkemesinde yargılandıktan sonra ölüm cezasına çarptırılmıştır. Ancak bu ölüm asarak ya da giyotin ile idam edilerek gerçekleştirilen çabuk ölüm getiren idamlardan çok farklıdır, işin özü işkence edilerek idamdır. İdam mahkumu olan kahramanımız kendini türlü fiziksel ve psikolojik işkencelerin beklediği bir yerde açar gözlerini, bir nevi psikolojik idam yani. Bir yandan gerilirken bir yandan da umut etmenin ağırlığı altında ezilen bir ruhun amansız hikayesini anlatıyor Poe.

Üçüncü öykü ise diğer iki öykünün yanında biraz daha sakin kalıyor. Diri Diri Gömülüş isimli öykü adından da anlaşılacağı üzere farkına varılmadan diri diri gömülen insanların hayatlarından kesitler barındırıyor. Öykülerin en gerici kısımları başından bu diri gömülme olayları geçmiş olan insanların bilinçsizlik hallerinden sıyrıldıktan sonra gözlerini mezarda açtıkları ilk anlarda hissettikleri korkunç duygular oldu. Özünde diğer iki öykü kadar gerilim dolu olsa da sanırım yazarın bu öyküyü anlatım tarzından dolayı daha sakin okumanıza neden olacak bir öykü.

Kitabın bir diğer güzelliği de, Kolektif Kitap'ın baskısı. Bilen bilir, Kolektif Kitap'ın Resimli Başyapıtlar serisi mevcut, bu seride anlatılan öykü başarılı isimler tarafından kaleme alınmış illsüstrasyonlar içeriyor. Kara Kedi kitabı da Luis Scafati'nin elinden çıkma harika illüstrasyonlar barındırıyor!

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder