Tanrı Çocuğu Korusun - Toni Morrison


Kitabın Adı: Tanrı Çocuğu Korusun
Orjinal Adı: God Help the Child
Yazar: Toni Morrison
Çeviren: Elif Ersavcı
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Basım Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 176
"Bir çocuğa ne yaptığınız önemlidir. Üstelik çocuklar yaptıklarınızı asla unutmayabiliyor." diyor Toni Morrison kitabında. Bir çocuk yetiştirilirken suya, besine duyduğu kadar ruhunun sevgi ve merhametle yoğrulmasına da ihtiyaç duyar. 90'lar Amerika'sında doğmuş bir zenci iseniz bu sevgi ve merhamet sizden fersah fersah uzakta olabilir.

Bride doğduğunda ailesi için büyük bir şoka sebep olmuştur, anne babası da siyahi olmalarına karşın doğan bebekleri gece kadar karanlık bir tene sahiptir. Doğumuyla birlikte kendi lanetini de teninde taşıyan Bride'ı önce babası terketmiş, ardından da annesinin onu "korumak" adına yaptığını iddia ettiği türlü kısıtlamaların, sevgisizliğin yanı sıra, toplum baskısının ve farklı olmanın getirdiği "ucube" muamelelerinin gölgesinde bir çocukluk ve gençlik geçirmiştir. Tüm bu yaşadıklarının omzunda hissettirdiği yüke karşın Bride değişen dünyada güzelliği ve zekası ile kendine bir yol çizmiş ve pek çoklarının imrenerek bakacağı bir hayata sahip olmuştur. Ancak çocukluğu bir kabus gibi peşini bırakmamaktadır. Kendini korumak adına etrafında oluşturduğu görünmez bir kalkanı olan Bride, sevdiği adam karşısında gardını indirmiş ve çocukluk yaralarını bir bir açmıştır. Ancak bu açık yürekliliği Bride'ın hayatının bir anda yokuş aşağı yuvarlanmasına sebep olmuştur. İşte bundan sonrası Bride'ın kendi ruhundaki yaralara canı acısa da bir bir dokunduğu, kendini keşfettiği ve farkında olmadan gelecekteki Bride'ı iyileştirdiği günlerin anıları olarak bizlerle buluşur.

İnsanın suçunun olmadığı şeylerin cezasını çekmesi ne kadar acıdır. DNA'ların getirisi olan ve değiştiremeyeceğiniz bir özelliğinizden dolayı toplumdan dışlanmak, hatta kimi zaman insan muamelesi bile görmemek... Kendisi de siyahi olan yazar Toni Morrison, kendi ırkının yaşadığı bu acıları bir çocuğun doğumundan yetişkin bir kadın oluncaya kadarki sürecinde onun ruhuna belki de kendi ruhun ayna tutarak insanlığın kanayan yaralarından birine dokunuyor.

Bir solukta okumalık, etkileyici bir kitap."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder