Al Midilli - John Steinbeck


Kitabın Adı: Al Midilli
Orjinal Adı: The Red Pony
Yazar: John Steinbeck
Çeviren: Bülent Doğan
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Basım Tarihi: Ağustos 2015
Sayfa Sayısı: 108

1930'lu yıllardan kopup gelen bir John Steinbeck hikayesi bugün blogda, Al Midilli. Kaliforniya'da bir vadide kargaşadan ve dış dünyanın sorunlarından uzakta bir çiftlikte geçiyor hikayemiz. Anne, baba, 10 yaşındaki Jody ve çiftliğin yardımcısından oluşan dört kişilik ailenin sakin çiftlik hayatında yaşadıkları olayları dört kısa öyküde anlatıyor.

Her şey bir gün babasının Jody'e al bir midilli alıp, tüm sorumluluğunu ona vermesi ile başlıyor. Bu ciddi sorumluluk karşısında büyüdüğünü hisseden Jody'nin hayata bakışı bu olay ile bir anda değişiyor. Otoriter babasının gölgesinde büyüyen küçük çocuğun bir yandan çiftlik işleri, bir yandan da kendine verilen bir hayvanın bakımı ile ilgilenmesi sırasında yaşadığı hayal kırıklıkları, üzüntüler, mutluluklar lirik bir dil ile anlatılıyor bizlere.

Dört hikaye direkt olarak birbiri ile bağlantılı olmasa da, bütün olaylar Jody'nin etrafında gelişiyor. bir yandan onun büyümesine dışarıdan tanık olurken, bir yandan da ailevi ve çevresel etmenlerin bir çocuğun karakterinin oluşumunda ne kadar etkidiğini de görüyoruz. Bir çocuğun gözünden yaşanan sıradan günlük olayların bile ne kadar etkili olacağını çocuk duyguları ile hissediyoruz.

Çok naif bir dil kullanılarak yazılan öyküler, bir çocuk gözünden anlatılmasından dolayı duygu bakımından da masumiyetin ağır bastığı bir kitap haline gelmiş. Sıcak bir kahve ile bir solukta okumanızı tavsiye ederim!

"Düşersen kesinlikle hayal kırıklığına uğrayıp vazgeçme. İnsan ne kadar usta olursa olsun onu sırtından atacak bir at mutlaka vardır."

"Orada bir şeyler olduğunu biliyordu. Harika bir şey vardı, çünkü bilinmiyordu."


Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder