Yaşlı Adam ve Deniz - Ernest HemingwayKitabın Adı: Yaşlı Adam ve Deniz
Orjinal Adı: The Old Man and The Sea
Yazar: Ernest Hemingway
Çeviren: Orhan Azizoğlu
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Basım Tarihi: Ekim 2017 (109. baskı)
Sayfa Sayısı: 131
Bugün blogda bol ödüllü bir Ernest Hemingway kitabı bizlerle, Yaşlı Adam ve Deniz. 1950'lerde Kübalı yaşlı bir balıkçının hayatından bir kesiti bizlere sunuyor Ernest.

Kahramanımız Santiago, artık yaşlanmış ve kendi sefaleti ile bir başına yaşayan bir balıkçı. Yaşından ötürü  artık fiziksel sorunlar da yaşamaya başlamış olsa da, geçinmek için balık avlamaya devam etmek zorundadır. Ancak gelin görün ki şanssızlık peşini bırakmamış ve bir ömür yoldaşı olan deniz ona seksendört gündür sırtını dönmüş, tek bir balık vermemiştir. Diğer balıkçılar her seferinde elleri dolu dönerlerken, Santiago'nun bu bahtsızlığı onun iyice canını sıktığı için, büyük bir balık yakalamak onda saplantı haline gelmiştir. Seksenbeşinci güne geldiğinde artık kaderine isyan eden Santiago, bu sefer ne pahasına olursa olsun denizden eli boş dönmeyeceği konusunda kararlıdır. Böylece seksenbeşinci gün sabahı sandalına biner ve herkesin açıldığı mesafeden çok daha uzaklara açılarak kaderinde olduğuna inandığı büyük balığın peşine düşer. Kıyıdan uzakta, kimsenin olmadığı mesafelerde deniz ve sandalı ile bir başına kalır ve geleceğini ümit ettiği balığı beklemeye koyulur. Ancak eski dostu deniz, ona için hiç de beklemediği çetin mücadelelerle dolu bir sürpriz hazırlamıştır. Santiago'nun bu macerada başından geçenlerin devamı kitapta!

Kısacık, bir oturuşta okumalık bir kitap. Dili de bir okadar sade, okurken sizi yormuyor. Bize ümit etmeyi, isteğimizin peşinden koşmayı, mücadeleyi, kazanmayı, kaybetmeyi yaşlı bir adamın tek başına yaşadığı zorlu bir macera üzerinden anlatıyor. Ağır kitapların ardından biraz nefes almak isterseniz, hem de güzel ve ruhunuza dokunacak bir kitap arayışında iseniz, tavsiye ederim!

“İnsan, ihtiyarlığında bir başına kalmamalı”


"Ne o bana bir şey yapabiliyor, ne de ben onu yola getirebiliyorum.."

"..bunu yüksek sesle söylememişti; çünkü iyi şeyler yüksek sesle söylenirse olmayıverirdi."

"Okyanus böyle vahşi ve acımasız olurken zavallı kuşlar niye böyle narin ve güzel yaratılmış acaba?"

"Her gün yeni bir başlangıçtır. Elbette insanın şansa da ihtiyacı var. Ama önce gerekeni yapmalı ki, şans kapıyı çaldığında insan hazır bulunsun!"

"...Borç almaktan hoşlanmam. Bir defa borca alıştın mı sonra dilenirsin."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder