Geçmişe Yolculuk - Stefan Zweig


 Kitabın Adı: Geçmişe Yolculuk
Orjinal Adı: Widerstand der Wirklichkeit
Yazar: 
Çeviren: Regaip Minareci
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yaynları
Basım Tarihi: Şubat 2018 (1. baskı)
Sayfa Sayısı: 52
Favori yazarlarımdan biri olan Stefan Zweig'ın Geçmişe Yolculuk isimli kitabı bugün bizlerle. İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Serisi'ne bu yılın şubat ayında eklenir eklenmez kitabı okudum ve büyük keyif aldım. Stefan Zweig'ın kalemi kadar Kültür Yayınları'nın çevirilerinden de büyük keyif alıyorum!

Arka kapağında yazan bilgiye göre bu öykünün 1920'lerde yazıldığı tahmin ediliyor. Ancak Zweig'in ölümünden yıllar sonra 1970'lerde ortaya çıkarılan öykü bize hüzünlü bir aşkı anlatıyor. Yasak bir aşkın hikayesi, evli bir kadın, genç bir erkek... Hayat onları hiç ummadıkları bir anda birbirlerinin karşısına çıkarmış, ikisi de anlamadan kalplerinde bir aşk tohumu ekmiştir. Ancak dillendirilmeye cesaret edilemeyen bu aşk, hiç beklenmedik bir anda ve biçimde, engellenemez bir şekilde kesintiye uğrar. Ara 9 yıl, kilometrelerce mesafe, bir evlilik, iki çocuk, savaş, barış, yıkım girmiştir. Peki ikilinin yüreğindeki masum aşk aynı mı kalmıştır? İkili dokuz yılın ardından bir araya geldiklerinde bu sorunun yanıtını arayacaklardır. 

Kısacık bir öyküde aşkın derinliği, tutukunun büyüklüğü, savaşın yıkımı ve insanın iç hesaplaşması tabi ki Zweig gibi usta bir kalem sayesinde anlatılabilirdi. Her bir cümle hislerin yoğunluğunu içinde barındırıyor. Yarım kalan aşk, yarım kalan hayat, yarım kalan ruhlar...

Favori Zweig kitaplarımdan biri oldu!"Tanrım nasıl uzun gelmiş, nasıl bitmez tükenmez olmuştu bu dokuz yıl, dört bin gün ve şu güne, şu geceye kadar dört bin gece!"

"Ama bugünkü veda olmalıydı, en son, en derin veda, böyle olmasını arzuluyordu."

"Henüz adı olmayan bir duyguydu bu, ancak gizlendiği yerde çoktan biçim bulmuş ve kora dönmüştü."

"...Sonsuzca arzulanan bir şeyin ansızın gerçek olup şaşkın yüreğe yaklaşması mistik bir ürperti yaratıyordu."

"Her şey eskisi gibi, sadece biz değiliz, biz değiliz!"

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder