Zacharius Usta - Jules Verne


 Kitabın Adı: Zacharius Usta
Orjinal Adı: Maître Zacharius
Yazar: Jules Verne
Çeviren: Alev Özgüner
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yaynları
Basım Tarihi: Şubat 2018
Sayfa Sayısı: 49
İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Serisi'nden geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan Jules Verne'nin  Zacharius Usta isimli öyküsu bugün blogda.

Başkahramanımız öykünün adından da anlaşılacağı üzerZacharius Usta. Cenevre'de yaşayan bu ünlü saat ustası sadece yaşadığı kentte değil, çevre ülkelerde de ün yapmış ve mesleğinin piri olarak anılmaktadır. Yaptığı saatlerin sağlamlığı ve doğruluğu tartışılmaz olan Zacharius Usta, kendini zamanın efendisi olarak görmeye başlamıştır. Öyle ki kendi ruhu ve kalbi ile ürettiği saatler arasında güçlü bir bağ olduğunu ve sonsuza dek çalışacak saatler üreterek kendi ruhunu da sonsuzluğa kavuşturabileceğini düşünmektedir. Ancak bu kibiri hiç umulmadık bir anda imal ettiği saatlerin bir bir bozulması ile sarsılır. Atölyesine bırakılan her bir bozuk saat için günler boyunca çalışmasına rağmen onları tamir etmeyi başaramaz. Sarsılan egosu ve gerçekler arasında sıkışıp kalan Zacharius Usta, kibrinin ve hırslarının esiri olur ve geri dönüşü olmayan bir yola girer.

Jules Verne benim için yaş sınırı olmayan öyküler yazan kalemin sahibi. Hem küçükler, hem de biz yetişkinler için öykülerinin içinde feyz alınacak bir sürü nokta var. Bu kitabında ise insanın hırslarının ve kibrinin kölesi olmasının, onu felakete sürükleyişinin öyküsünü anlatıyor. Bunun yanı sıra 50 sayfada hem bizlere bilimkurgunun kapısını aralarken, hem de din ve bilim çatışmasını en sade hali ile gözler önüne seriyor.


"Yeryüzünde her şeyin ömrü sınırlıdır, ilelebet var olacak bir şey insan elinden çıkamaz."

"Bilgi ağacının meyvelerini yemek gerekir."

"Çünkü ben, Zacharius Usta, imal ettiğim bütün bu saatlerin yaratcısıyım! Bu demir, gümüş ya da altın kutuların her birine ruhumunbir parçasını hapsettim! O lanet olası saatlerden biri ne zaman dursa, kalbimin durduuğunu hissediyorum, zira saatleri kalp atışlarıma göre ayarladım!"

"Kibir, iyilik için yaratılmış bir meleği yok etti. İnsanoğlunun kaderinin tosladığı engeldir o. Bütün kötülüklerin anası olan kibre hiçbir mantıkla karşı konulamaz; çünkü kibirli insan, tabiatı gereği, o mantıklı sözlere kulak tıkar..."


Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder