İlk Öğretmenim - Cengiz Aytmatov


 Kitabın Adı: İlk Öğretmenim
Orjinal Adı: Pervıy uçitel
Yazar: Cengiz Aytmatov
Çeviren: Mehmet Özgül
Yayınevi: Nora Kitap
Basım Tarihi: Mart 2017 (1. baskı)
Sayfa Sayısı: 73
Yine bir Aytmatov kitabı ve yine ben :) Bugün blogda Aytmatov'un uzun öykülerinden biri olan İlk Öğretmenim bizlerle.

1924 yılında, Karadağ'ın etrafnı sardığı ovaların ortasında, Kurjureu isimli bir Kazak köyünde geçiyor hikayemiz. Lenin döneminde gerçekleşen Bolşevik Devrimi ile hayatları bir anda farklı bir yöne gitmeye başlayan insanların hayallerin gerçeğe dönüşmesinin hikayesidir bu. 

Baş kahramanımız Düyşen, Bolşevik Devrimi'nin getirdiklerine ve getireceklerine yürekten bağlı bir gençtir. Devrim öncesi savaşa katılmış, savaş sırasında da gördüğü eğitim ile ufku açılmıştır. Yüreğinin büyüklüğü, onu köyüne geri götürmüştür. Bildiklerini köyünün çocuklarına, yani toplumun geleceğine aktarabilmek için can atmaktadır. Peki köy halkının ona inancı var mıdır? Tabi ki hayır.  Geçimini nesillerdir tarım ve hayvancılıkla sürdüregelmiş bir toplumda, eğitim gibi bir kavram oldukça yadırganız. Öyle ki köyün ilerigelenleri bile bu fikre karşı çıkmıştırlar. Geçim kaynağı belli olan bir toplumda değişiklik neye lazımdır ki, eğitim şehir insanının işidir mantığı ile destek yerine köstek olurlar Düyşen'e. Ancak köye dönen Düyşen tüm itirazlara rağmen derme çatma bir okul inşa ederek, köyün ilk öğretmeni görevine soyunmuştur. Bu çabası sırasında karşısına çıkan öksüz bir kız çocuğu, ona hayalleri için savaşmasına güç vermiştir. Biz de Duyşen'in hikayesini yıllar sonra bir profesör olarak köyüne dönen bu küçük kız çocuğunun, Altınay'ın yazdığım bir mektup ile öğreniyoruz.

Benim için Aytmatov'un en kalbe dokunan, en etkileyici kitaplarından biri İlk Öğretmenim oldu. Dili her zamanki gibi mükemmel akıcılıkta, anlatımı her zamanki gibi sizi sarıp sarmalayacak yoğunlukta idi. Değindiği sorunlar aslına bakılırsa toplumumuzda hala kanayan bir yara; kız çocuklarına verilen - ya da verilmeyen mi desem- değer, ellerinden okuma hakları alınmaya çalışılan çocuklar... Belki de bu yüzden daha çok etkiledi beni hikaye. Herkesin hayatında "kurtarıcı" olarak nitelendirebileceği bir insan vardır belki de, Altınay'ınk kurtarıcısı da Düyşen öğretmeni, ilk öğretmeni.

Mutlaka okumanızı tavsiye ettiğim bir kitap!


"Her canlı varlığın bir baharı ve güzü oluyor."

"... en yüksek dağın tepesinden seslensen de geri gelmeyecek gençlik çağını anımsamış olmalıydı."

"...o zamanlar geçti artık. Artık hürüz, nasıl istersek öyle yaşarız."

"Şaşıyorum: yüreğimde ne kadar acı, ne kadar hüzün birikmiş. Hayatımın eski sayfalarına baktıkça anlıyorum bunu."

"Ölüye gösterilen saygıyla geçtim aralarından."

"... çünkü o gün, yaşamımda ilk kez, yapmam gerektiğine inandığım bir şeyi 'sonu ne olur?' diye düşünmeden, herhangi bir cezadan korkmadan karar verip yaptım."

"Götür, su! Aktıkça, bugünlerin kirlerini, pisliklerini götür! Beni de kendin gibi tertemiz yap!"

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder