Kızıl - Stefan Zweig


 Kitabın Adı: Kızıl
Orjinal Adı: Scharlach
Yazar: 
Çeviren: Regaip Minareci
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yaynları
Basım Tarihi: Şubat 2018 (1. baskı)
Sayfa Sayısı: 72
İş Bankası Kültür Yayınları 2018'de bir Zweig kitabını daha bizlerle buluşturdu. Regaip Minareci'nin harika çevirisi ile hazırlanan bu ince ancak okuması oldukça keyif veren kitaba birlikte göz atalım.

Stefan Zweig'ın 1908 yılında kaleme aldığı bu öykü, yazarın gençlik dönemine ait eserlerden biridir. Henüz 17 yaşında olan Berger'in hayatından bir kesiti konu alır kitap. Viyana'ya tıp eğitimi almak için gelen Berger, ailesi ile yaşadığı hayatın korumacılığından uzaklaşıp, büyük şehrin hengamesinde kendi ayakları üzerinde durmak için çabalamaktadır. Ancak henüz ilk günlerden yaşadığı hayal kırıklığı nedeni ile bunalıma girmiş, büyük hayallerle başladığı tıp eğitiminden her geçen gün uzaklaşmaktadır. Sosyal dünyasında yaşadığı sıkıntılar Berger'in bir nevi depresyona girmesine neden olmuştur. Tam da her şeyden vazgeçmeye karar verdiği günlerde kızıl hastalığına yakalanan bir kız çocuğu ile karşılaşması, hayatının akışını değiştirecektir. Berger'in iç dünyasında kendisi ile mücadelesinin öyküsünün devamı kitapta!

Öykü, Zweig'in ilk eserlerinden biri olsa da, anlatış tarzı ve işlediği temaya bakıldığında yazmış olduğu bu eserin yazacaklarının teminatı olduğunu anlamak pek de zor değil. Yine çaresizlik, yine korku, yine ölüm harmanlanmış hikayenin satırlarında. Zweig severlerin büyük keyif alarak okuyacağından emin olduğum bir hikaye. Tavsiyedir!

"Madem ben henüz dışarı çıkamıyorum, bari Bahar içeri gelsin."

"Sanki bütün dünya derdini milyonlarca gözyaşıyla döküyordu.

"Kent, durmaksızın homurdanıyor, ne ölümle ne de yaşamla ilgileniyordu."

"Günlerdir kimseyle konuşmuyorum. Bazen sokakta insanların peşine takılıyorum, sözcüklerin tınısını duyabilmek için konuşmalarını dinliyorum. Hiçbir şey anlamıyorum, bilmiyorum, yapmıyorum, işe yaramamaktan tükeniyorum."

"Tuhaftır, çocuklar bu hastalıklara karşı yetişkinlerden daha dayanıklı oluyorlar; henüz yaşanmamış hayatlarının gücü ölümle mücadele edip onu yeniyor sanki."

"Kimse beni benden daha fazla hor göremez."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 yorum:

  1. Emeğinize sağlık, bilgiler harika, bir çok kişinin işine yarayacaktır.

    www.hayatvesiz.com siteme sizi de beklerim. :)

    YanıtlaSil