Uyuyor Diyorlar - Sergio Gutiérrez Negrón


 Kitabın Adı: Uyuyor Diyorlar
Orjinal Adı: Dicen Que Los Dormidos
Yazar: Sergio Gutiérrez Negrón
Çeviren: Serdar Çelik
Yayınevi: Cumartesi Kitaplığı
Basım Tarihi: 2018 (1. Baskı)
Sayfa Sayısı: 114
Geçtiğimiz günlerde aramıza yeni bir yayınevi katıldı, Cumartesi Kitaplığı. Üstelik amaçları farklı toprakların edebiyat eserlerini bizlere kazandırmak. Benim de yayınevinden çıkan kitaplar arasında ilk okuduğum Porto Riko edebiyatının genç temsilcilerinden olan Sergio Gutiérrez Negrón'un kaleme aldığı ikinci kitap olan Uyuyor Diyorlar oldu. Gelin kısaca kitabımızın konusuna göz atalım.


İki erkek kardeş kahramanlarımız. Biri, küçük olanı, bize hikayeyi anlatan, diğeri ise tüm hikayenin kahramanı olan. Her şey trafikte yan yana duran aracın birinin camlarının açılıp yanındaki aracın içindeki gence kurşun yağdırması ile başlıyor. Buradan sonrası dört yıl süren bir koma. Oysa uyuyor diyorlar... Dört yıl sonra ise komadaki genç gözlerini açıyor ve hayata dönüyor, tabi buna hayata dönmek denilebilirse. Ailesi ve çevresindekiler bu uzun bekleyişin ardından gerçekleşen mucize sonrası hayatlarının normale dönmeye başlayacağı ümidi içindedirler. Bekleyenler için belki daha kolay olsa da, hayatının dört yılını bir yanlış anlaşılma nedeni ile komada geçirmiş bir genç için işler hiç de onların beklediği gibi olmayacaktır. Belki beden olarak hayata dönse de, ruhen kayıp bir gencin ölüm ve hayat arasındaki o ince çizgi arasında gelgitlerini anlatıyor yazar bize. 


Hikaye aslında her insanın hayatına ucundan kıyısından dokunuyor. Hepimiz muhakkak hayatımızın bir döneminde bir şeyleri ya da birilerini kaybetme duygusunu yaşamışızdır. Kimi zaman bu kayıplarımızı geri kazanmış gibi görünsek de, aslında biliriz ki asla geri gelmemiştir. Bu kayıp koca bir boşluk olarak benliğimizin ortasından bize bakıyordur. İşte komadan çıkan genç de bu ruh hali içerisindedir. Yaşadığı adaletsizliği unutamamaktadır, neden bu yanlış anlaşılmanın kendi başına geldiğini sorgulamaktadır. Tüm bu düşünceler içerisinde de hayatına kaldığı yerden devam edememektedir. Yazarın da dediği gibi, "Komadan çıkmak, komaya girmek gibi!". 

Sergio Gutiérrez Negrón'un okuduğum ilk kitabıydı. Kitapta bana göre oldukça zor bir yöntem olan ikinci kişinin gözünden olayları anlatmayı seçmiş. Bu tür anlatımlarda olayı yaşayan kişinin duygularını yansıtmak bana göre biraz daha zordur. Ancak bence bunu oldukça güzel başarmış. Okurken kopukluk hissi yaşatmadı anlatım tarzı, aksine olayı anlatan kardeşin çaresizliğini, her şeyi sanki bir sisin ardından görüyormuş ama elini uzatıp da müdahale edemiyormuş hissini çok beğendim. Çok keyif aldığım, sorgulatıcı bir kitaptı, tavsiyemdir!

"Rüyanda biz birbirimizle konuşmuyormuşuz. 'Birbirimizi sevmediğimizden değil,' diyorsun, çünkü söyleyecek hiçbir şeyimiz yokmuş."

"Sen o eve baktığında ne görüyorsun? Belki de başka birisinin hatıraları diye bakıyorsundur? Belki de onu bir üçüncü şahıs gibi görüp acaba ona aşık olabilir misin diye kendini deniyorsundur veya hani ilk el tutuşup sinemaya giden veya ilk defa onu öpen anılardaki kişinin sen olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorsundur. Yeniden aynı şeyleri hissettiğini mi zannediyorsun, komadan yeni çıktığında ve o eve seni ilk ziyarete geldiğinde yüreğinin yerinden çıkarak attığını mı hissediyorsun ki?"

"Evine telefon ediyorlar ve senin acilde olduğunu söylüyorlar. Ama ölmüyorsun. Orada öylece dört yıl geçiriyorsun. Oradan sanki hiç bir şey olmamış gibi çıkıyorsun. Anlattığına göre rüyanda, tekneler kervanında bir tekneymişsin. Hiçbir bir şey bilmiyorsun. Komadan çıkmak, komaya girmek gibi!" 

"Rüyaların nasıl olduğunu biliyorsundur. İnsan bazı şeyleri biliyor ama uyandığında onları hatırlamıyor, sanki hiçbir şey görmemiş gibi. Bir şeyler olacağını görüyordum, olacakların hiç iyi şeyler olmadığını da biliyordum. Her şey birbirinin tersi gibi... Sanki içinde olduğum geminin batacağını biliyor ve onu bekliyor gibi."

"Rüyalar geceler boyu beni yalnız bırakmıyorlar."

"Bir şeyler olacağını görüyordum, olacakların hiç iyi şeyler olmadığını da biliyordum. Her şey birbirinin tersi gibi... Sanki içinde olduğum geminin batacağını biliyor ve onu bekliyor gibi..."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder