Kabil - Jose Saramago


 Kitabın Adı: Kabil
Orjinal Adı: Caim
Yazar: Jose Saramago
Çeviren: Işık Ergüden
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
Basım Tarihi: 2015
Sayfa Sayısı: 146

Son zamanlarda okurken en keyif aldığım ve kurgusu bakımından benim gözümde pek çok kitaptan bir tık yukarıda olan bir kitap bizlerle, Jose Saramago'nun Kabil'i. Kitap ayrıca Saramago'nun ölmeden önce yazdığı son kitap olması nedeni ile ayrı bir öneme sahip. Gelin kitaba bir göz atalım.


Cennetin bahçelerinde başlıyor hikayemiz. Adem ile Havva'dan yola çıkıp, Kabil aracılığı ile aklındaki sorulara cevap arıyor belki de Saramago. Bu sorular din odaklı olunca da, yayımlandığı pek çok ülkede eleştiri oklarının hedefinde olmuştur elbet. Ancak kendi adıma çok yerinde sorular sorup, çok yerinde tahliller yaptığını düşünüyorum Saramago'nun.

Adından da anlaşılacağı gibi, ana kahramanımız Kabil, ilk kardeş katili, hatta bilinen ilk katil...Elbette Kabil sadece bir aracı bu hikayede. Kardeşini öldüren Kabil, hikayede karşımıza Efendi olarak çıkan Tanrı tarafından lanetlenmesi ile, evinden ve ailesinden uzakta, zamandan ve mekandan bağımsız dünya tarihi içerisindeki önemli olaylara şahit olmak üzere bir yolculuğa başlar. Bu yolculuğu esnasında nelere şahit olmaz, kimlerle tanışmaz ki Kabil; Sodom ve Gomorra'nın yok oluşuna, İbrahim'in kendi oğlunu adak etmek üzere olduğu zamana, Nuh tufanına, Babil Kulesi efsanesine... Kısaca kutsal kitaplarda anlatılan ve insanlık tarihinde önemli olduğuna inanılan olayların hepsine tanıklık ediyor. Kendi kardeşini öldürmesinden tutun da, şahit olduğu tüm bu felaketler karşısında Efendi'ye karşı amansız bir sorgulama durumuna giriyor Kabil. Yazarın hayatı hakkında bilgi sahibi olanların bileceği üzere, ateist olan Saramago'nun kendisi de din ile ilgili görüşlerinden ötürü bir nevi hikayesindeki Kabil gibi sürgün olarak yaşamıştır. Anlaşılacağı üzere aslında Saramago ömrünün sonuna doğru yazdığı bu kitapta Kabil'in ağzından kendi aklındaki soruları sormuştur cevap alamayacağını çok iyi bilmesine rağmen. Peki Saramago neye karşıydı? Sorgulamadan, körü körüne inanan insanlara. Belki de bu kitabı kendine son bir fırsat olarak görüp, inanç ve insanların bu konudaki tutumları karşısındaki fikirlerini ardında yazılı bırakmak istemiştir.

Ülkemizde inanç malum biraz tabu haline gelmiş bir konu, çoğu insan bu konunun eleştiriye açık olmadığı fikrinde. O yüzden herkese hitap etmeyecek bir kitap olduğu kesin. Ancak kendi adıma konuşacak olursam, çok yerli yerinde sorular ile, çok yerinde konulara parmak basmış Saramago. Bence bu konuya farklı bir açıdan bakmak isteyenler için bir solukta okumalık mükemmel bir kitap!

"Akıtılmış bu kadar kan, bu kadar gözyaşı ve çığlık görmeye katlanamıyorum."

"Gemin büyükse fırtınan da büyük olur."

"İnsanlığın tarihi, Tanrı'yla anlaşmazlıklarının tarihidir."

"Belirsizliğin yolu başlangıçta dardır, ama onu genişletmeye hazır biri elbette olacaktır; bir halk özdeyişini tekrarlarsak, belirsizlik yemek yemek ya da kaşınmak gibidir, önemli olan başlamaktır."

"Sodom' da ve yakılan diğer şehirlerde masumlar olduğunu düşünüyorum, Eğer olsaydı, onların hayatlarını bağışlayacağına dair bana verdiği sözü tutardı efendi, Çocuklar, dedi kabil, oradaki çocuklar masumdu, Tanrım, diye mırıldandı ibrahim, sesi bir inilti gibiydi, Evet, o belki senin tanrın ama o çocukların değil."

"Ruhumun kapılarını açtım sana, önceden kilitliydi."

"Bana kim olduğumu sorarsan, senin kim oluğunu bilme hakkımı da tanırsın."

Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder