Ben Robot - Isaac Asimov


 Kitabın Adı: Ben, Robot
Orjinal Adı: I, Robot
Yazar: Isaac Asimov
Çeviren: Ekin Odabaş
Yayınevi: İthaki Yayınları
Basım Tarihi: 2016
Sayfa Sayısı: 238
Bilim kurgu denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Isaac Asimov'un en bilindik eserlerinden biri olan Ben, Robot blogda bizlerle! Ancak kitaba geçmeden önce bu sefer biraz Asimov'un hayatının kapılarını aralayalım diyorum.

Rusya'da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Asimov, ailesi Amerika'ya göç edince, New York'ta büyüdü. Henüz 20'lerine gelmeden bilim kurgu öyküleri yazmaya başlamış ve büyük bir yazar olmasının tohumlarını ilk gençlik yıllarında atmıştır. Mesleğini çoğu insan yazar olarak tanımlasa da, kimya doktorasına sahiptir ve propesörlük ünvanını da elde etmiştir. Yani sadece bilim kurgu yazan bir yazar olmaktan öte, kendisi de bir bilim insanıdır! Hayatına bu kadar göz attığımıza göre şimdi kitaba geri dönelim :)

Aslında Ben, Robot kısa hikayelerin bir araya gelmesi ile oluşmuş, Asimov'un Robot serisine ait bir kitap. Kitaptaki öykülerimizin başkahramanı bir "robopsikolog" olan Susan Calvin. Susan'ın ilerleyen yaşlarında başlıyor hikayemiz. Kendisi ile yapılan bir röportaj sayesinde Susan'ın gençliğine ve dolayısı ile robotların insan hayatına dahil olmaya başlama sürecine şahit oluyoruz. Susan'ın hatıraları arasında birbirinden farklı anıları dinleyerek bir yandan robotlar hakkında bilgi edinirken, diğer yandan da robotların fiziki ve psikolojik gelişiminin insan toplumu üzerindeki etkilerini de gözlemleme şansını elde ediyoruz.

Kitabın ilk öyküsü olan Robbie, 1939 yılında yazılmış. Öyküler bu bilgi doğrultusunda okuyunca daha bir anlam kazanıyor sanki.  Programlanabilir ilk robotun 1950'lerin ortalarında icat edildiği düşünülürse, Asimov'un o yıllardaki öngörüşü takdire şayan! Ayrıca, robot hikayeleri sevenlerin pek aşina olduğu üç robot kanununun kaleme alındığı ilk eser de Asimov'un serleridir! Peki nedir bu kanunlar?

  1. Bir robot, bir insana zarar veremez ya da zarar görmesine seyirci kalamaz.
  2. Bir robot, birinci kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
  3. Bir robot, birinci ve ikinci kuralla çelişmediği sürece kendi varlığını korumakla mükelleftir.
Asimov kendi geliştirdiği bu üç kanun çevresinde, birbirinden ilginç öyküler ile robot dünyasının kapılarını bizlere aralıyor! Benden size tavsiye, Asimov'un robot hikayelerini okumak istiyorsanız önceklikle bu kitap ile başlayın, çünkü Asimov'un hikyelerinin temelinin atıldığı öyküler Ben Robot'un içerisinde.


"Öndoğrular, varsayımlar üzerine kurulur, inanç değeri bağlı kalınır.Evrendeki hiçbir şey onları sarsamaz."

"Amerika Birleşik Devletleri Robot ve Mekanik insan A.Ş.'nin yazılı olmayan ilkesini herkes çok iyi bilirdi: " Hiçbir çalışan aynı hatayı ikinci kez yapamaz. Birinci seferinde kovulur."

"Robotları severim. İnsanlardan daha çok severim."

"Bazen sıradan olanı görmek daha zordur. İnsanlar burnunun ucundaki şeyi görememekten yakınır. İyi de, karşında bir ayna yoksa burnunun ne kadarını görebilirsin ki?"


Keyifli okumalar =)

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder