Pal Sokağı Çocukları - Ferenc Molnar


 Kitabın Adı: Pal Sokağı Çocukları
Orjinal Adı: A Pal utcai fiuk
Yazar: Ferenc Molnar
Çeviren: Tarık Demirkan
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Tarihi: Kasım 2017 (36. baskı)
Sayfa Sayısı: 235

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okuduğum ve büyük küçük herkesin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap olan Pal Sokağı Çocukları bugün blogda! Modern Dünya Klasikleri arasında kendine yer edinmiş olan bu güzel kitabın konusuna gelin hep birlikte göz atalım.
1900'lerin başında geçiyor hikayemiz. Budapeşte'nin yoksul bir kentinde kendilerini Pal Sokağı çocukları olarak adlandıran bir grup çocuk ile Kızıl Gömlekliler olarak bilinen bir başka grup çocuğun bir arsayı sahiplenme müdacelerini konu alıyor. Pal Sokağı Çocukları grubunun başlangıçta silik bir üyesi olan Nemescek'i anlatıyor Ferenc Molnar. Pal Sokağı Çocukları boş bir arsayı kendilerine oyun alanı olarak sahiplenmişlerdir. Ancak bu öyle sizin bildiğiniz sıradan oyun alanlarından değil, çocuklar için adeta korunması gereken bir vatandır. Grupta karakteri ve cesareti ile ön plana çıkan Boka önderliğinde kurdukları "ordu" ile vatanlarını her ne pahasına olursa olsun korumaya söz vermiş olan bu bir avuç çocuk, bir başka çocuk grubunun saldırısına uğrar. Bizler de iki grubun arsa savunması sırasında verdiği mücadelenin hikayesini okuruz.

Okudukça insanın içini ısıtan bir kitap Pal Sokağı Çocukları. Bir anda kendinizi çocukluk günlerinizde bulmanız mümkün okurken. Küçücük bedenlerinin içinde kocaman kalpleri olan çocuklar bizlere dürüstlüğü, sevdiğin insanlar ve değer verdiğin şeyler uğruna ne kadar özveride bulunulabileceğimizi ne kadar cesur olabileceğimizi gösteriyorlar. Yani bir nevi insanlık dersi veriyorlar. 

Okunmalı, okutulmalı...

''Şu yaşam delilen şey, ne biçim şeydi? Kimi zaman sevinçler veren, kimi zaman içimizi acılarla dolduran, kölesi olduğumuz şu yaşam neyin nesi böyle?'' 

"Uğruna savaşların olduğu belliydi. Tam da bu yüzden güzeldi ve değerliydi bu bayrak."

"Gerçekten, şu yaşam nasıl bir şey ki hepimiz onun, durmadan savaşan, bazen üzüntülü, bazen neşeli hizmetçileriyiz!"

"İnsanların birbirinden farklı olduğunu, bu farklılıkların nedenlerini anlamak için acı çekmemiz gerektiğini henüz öğrenmemişti."

"Dargınlıkla, küskünlükle savaşa gidilir mi? Bu savaşı ancak birbirimizle çok iyi dost olursak kazanabiliriz! "

"Nemecsek herkesin emirlerini memnuniyetle yerine getirirdi. Evet, kendinden istenenleri yapmaktan zevk alan böyle çocuklar da vardır, ama çocukların çoğunluğu emir almak değil, emir vermekten hoşlanırdı. İnsanlar sonuçta böyleydi."

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder