Kitaplar ve Sigaralar - George Orwell


 Kitabın Adı: Kitaplar ve Sigaralar
Orjinal Adı: Books v. Cigarettes
Yazar: George Orwell
Çeviren: Levent Konca
Yayınevi: Sel Yayınları
Basım Tarihi: 2017 (7. baskı)
Sayfa Sayısı:119
Uzun zamandır yazı yazmadığım bloguma çok sevdiğim bir yazar ile tekrar merhaba demek istedim. Bugün George Orwell'ın Sel Yayınları'ndan çıkan Kitaplar ve Sigaralar kitabı bizlerle!

Kitap, öykü ya da romanların aksine Orwell'in 1940'ların sonlarında yazdığı kısa makalelerin derlemesi sonucu ortaya çıkmış, yani bir nevi deneme türünde. Bu tür kitapların bize yazarlar hakkında çok şey öğretebileceği kanaatindeyim. Çünkü bir kurgudan öte, kişinin kimi konular hakkındaki kendi düşüncelerinin kapıda dökülmüş halinin olması ve daha çok bir sohbet havasında geçmesinin bizi yazar ile daha yakınlaştırdığını düşünüyorum. Hatta bu vesile ile fikir yapısına da daha çok hakim olabileceğimiz için  kitaplarını da daha farklı bir bakış açısı ile okuyabileceğimize de inanıyorum.

Genel olarak kitap Orwell'in sahaflık ve eleştirmenlik yaptığı dönemde edindiği tecrübeler ve izlenimler üzerinde kurulu. En zevk alarak okuduğum makalesi, kitaba da adını veren Kitaplar ve Sigaralar yazısı oldu. Bu yazısında Orwell, kendi tecrübeleri üzerinden yola çıkarak sıradan bir insanın kitap okumak için yılda ortalama ne kadar bütçe ayırdığını hesaplayıp bu tutarı yine sıradan bir insanın bir yılda sigara için ayırdığı para ile kıyaslıyor. Ortaya çıkan manzara dehşet verici. Kitaba ayıracak para bulamayan insanlar, sigara için çok daha büyük meblağları gözleri kapalı feda ediyorlar. Üstelik bu durumun günümüzde  de hala yanı olduğunu fark etmek oldukça can sıkıcı. Her gün sigara paketine 10 lirayı rahat rahat verebilen kimseler, ayda bir haftalık sigara parasına denk gelecek bir kaç kitap için ayıracakları meblağ için yakınıyorlar. Bazı şeylerin değişmemesi ne kadar da acı...

İlerleyen yazılarda, Orwell'in sahaflık zamanındak ianılarından bir kaç hikaye dinliyor, daha sonra ise çocukluk dönemindeki okul yaşantısına kısacık bir göz atıyoruz. Oldukça akıcı bir dil ve samimi bir anlatımla kaleme alınmış bu yazılar bizlere Orwell'ı daha yakından tanıma, kitaplarının arkasında yatan iç dünyasına bir adım daha yaklaşma imkanı sunuyor. 

Ara ara ele alınıp keyifle okunacak türde yazılar içeren Kitaplar ve Sigaralar'ı okumanızı tavsiye ediyorum :)

"Şu anda tek bildiğimiz, kimi vahşi hayvanlar gibi hayalgücünün de esaret altında üreyemeyeceği."

"Beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunduğu olmuştu..."

"Dua kitabı tanrıyı sevmenizi ondan korkmanızı söylüyordu; fakat korktuğunuz birisini nasıl sevebilirsiniz ki? Kişisel duygularınız söz konusu olduğunda aynısı geçerliydi. Ne hissetmeniz gerektiği genelde yeterince açıktı, ama doğru duygu emredilemezdi."

"Kitap tüketimimiz bu kadar düşük olmaya devam ederse, en azından bunun nedeninin kitapların satın alındıkları ya da ödünç alındıklarında çok pahalı olmalarında değil okumanın köpeklere, sinemaya ya da pub'a gitmeketen daha az heyecan verici bir meşgale olmasında yattığını itiraf edelim."

"Sahafta çalışırken -sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay- beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. Dükkanımızın olağanüstü ilginç bir kitap stoku vardı, ancak müşterilerimizin yüzde onunun bile iyi kitabı kötü kitaptan ayırt edebildiğinden şüpheliyim. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı ama ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; yine de en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu."

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Orwell tarızını bende çok seviyorum gerçekten... Çok ciddi tecrübeleri var hayata dair

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamen katılıyorum size, gerçekten yazdığı her satırın arkasında bir birikim, bir tecrübe olduğunu anlayabiliyor insan.

   Sil