Dinle Küçük Adam - Wilhelm Reich


 Kitabın Adı: Dinle Küçük Adam
Orjinal Adı: Rede an den kleinen Mann
Yazar: Wilhelm Reich
Çeviren: Şemsa Yeğin
Yayınevi: Payel Yayınları
Basım Tarihi: 1954
Sayfa Sayısı: 154
Açıkçası öncesinde hiç fikrimin olmadığı, ancak bir kaç yerde okunması gereken kitaplar listesinde adını gördüğüm Wilhelm Reich'in Dinle Küçük Adam kitabı bugün blogda bizlerle. Yazıyı okumaya başlamadan önce size yazarla ilgili kısacık da bir bilgi vereyim, kendisi Sigmund Freud'un öğrencisi olup bir psikiyatrist ve psikanalisttir. Bu da aşağıda birazdan okuyacaklarınızı anlatan yazarın olayı bilimsel bir bakış açısı ve derin bir araştırma geçmişi ile ele aldığını bize göstermektedir.

Peki kim bu küçük adam? Aslında sen, ben, biz, yani hepimiz. Yolda yürüken karşımıza çıkan herhangi biri, iş yerimizde kafamızı bilgisayarlardan kaldırdığımızda gördüğümüz kişiler... Kısacası toplumun büyük bir kesimi. Yani kendisine sunulan hayata boyun eğen, eleştirmeyen, okumayan, incelemeyen, kabullenen kesim. Üstelik kendi hayatını bu şekilde sürdürürken, zincirlerini koparmak isteyen insanlara da engel olan, mevcut sakat düzenin korunması için direnen.

Zamansız kitap derler ya hani, işte öyle kitaplardan biri Dinle Küçük Adam. Arada bir kendimize gelmek, silkelenmek için açıp açıp okumamız gereken, bizi kendimize getirecek bir kitap! Öyle alıp bir okuyuşta bitireyimlik bir kitap değil, aksine elde kalem, bol bol altı çizilecek, içerisinde belki kendi küçük adamımızı bize bulduracak, hayatta bize engel bu olan bu küçük adamı yoldan çekmek için ne yapmamız gerektiği konusunda bize fikir verecek bir kitap. Şimdi bu yazdıklarıma bakıldığında kişisel gelişim kitabıymış gibi durduğunun farkındayım ancak inanın böyle değil. Reich bize tüm kitap boyunca bizlere Atatürk'ün "Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır." sözünü fısıldıyor adeta.

Biz insanoğluna kendi ile yüzleşmek için bir sesleniş niteliğinde olan bu kitaba bence muhakkak bir şans verin! 

"Bütün büyük insanlar yalnızdırlar."

"Senin boş, geveze 'topluluklarında' bulunmaktansa, düşünceleriyle baş başa kalmayı yeğlediği için asosyal diyorsun."

"Kaçma. Kendine bakma yürekliliğini göster!"

"Konuşma ve eleştirme özgürlüğüyle, gevezelik ve adi şakaları birbirine karıştırıyorsun."

"Sen gerçekler konuşulduğu zaman dinlemiyorsun; sen yalnızca gürültüyü dinliyorsun. Ve sonra 'yaşasın' diye bağırıyorsun."

"Biliyorum küçük adam bir gerçek işine gelmediğinde hemen deli damgası vuruyorsun. Ve sen kendini normal insan kabul ediyorsun. Delileri içeri tıktın ve bu dünyayı normal insanlar idare ediyor..."

"Yaşamdan mutluluk istiyorsun, ama güvenlik çok daha önemli sana göre. Güvenliğin uğruna belini kırmaya, canını vermeye hazırsındır. Mutluluk yaratmayı, onun tadını çıkarmayı ve korumayı hiçbir zaman öğrenmemiş olduğundan, başı dik bir bireyin yürekliliği nedir, bilemezsin."

"Boks maçı yerine kitapçıya git, eğlence merkezlerine gitmek yerine uzak ülkelere seyahat et. Doğayı düzeltmeye çalışma, onu kavramayı ve korumayı öğren…"

"Sensin, kendi kendinin köle tüccarı! Gerçek o ki, senden başka kimse, senin köleliğinden sorumlu değil."

Küçük diğer adamlar, büyük olduklarını söylediklerinde sana, kabul ediyorsun. Büyük adamın yaşama kararlılığı ve sevgisi korkutuyor seni."


"Kadınımı, sevdiğim için kucaklarım ben, elimde evlilik cüzdanım olduğu için veya cinsel açlığımı bastırmak için değil."

"Birinci Dünya Savaşı başlamadan önce, uluslararası yolculuklarda pasaport istenmiyordu; dilediğin yere gitmekte özgürdün. Adını <barış ve özgürlük> koydukları savaş, pasaport denilen belgenin çıkmasıyla sonuçlandı ve başına bit gibi bela edildi."

"Kullandığın araçlarla aşağılık da olsa, amaçlarını haklı çıkardığına inanıyorsun.Ben yine de şunu söylüyorum: amaç; uzlaşacağın yollardan biri. Yarınki hayatın bugün attığın her adımdır. Yüksek amaçlara aşağılık araçlarla varılamaz."

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 yorum:

 1. Çok çok geçmişte okumuştum belki yeniden okurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar okunabilecekler listesin alınabilecek nitelikte bir kitap benim için

   Sil
 2. Günaydın. 😊
  Instagram'da Çok gördüğüm ve alınacaklar listesine eklediğim kitaplardan
  Sizin yorumunuz çok güzeldi. 😊 İyi haftalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, ben de tesadüfen bulup eklemiştim listeme, pişman olmadım. şimdiden keyifli okumalar :)

   Sil