İnce Memed 2 - Yaşar Kemal


Kitabın Adı: İnce Memed 2
Yazar: Yaşar Kemal
Yayınevi: Yapıkredi Yayınları
Basım Yılı: 2017 (31. baskı)
Sayfa Sayısı: 459
Geçtiğimiz aylarda İnce Memed serisinin 1. kitabını blogda paylaşmıştım, yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. Gelin birlikte dört kitaplık serinin ikinci kitabına da göz atalım.

İlk kitapta İnce Memed'in Abdi Ağa'ya başkaldırmasının hikayesini dinlemiştik Yaşar Kemal'inden. Çukurova'da ağaların zulmü altında yaşayan insanların çektiklerine şahit olmuştuk. Ektiklerinden biçtiklerinden bir parça bile alamadan ağa kisvesi altındaki insanların her şeylerine el koymalarının can acıtan öykülerini dinlemiştik. Tüm bu zulme bir de sevdiği kızı kaybetme riski eklenince İnce Memed Abdi Ağa'ya başkaldırmıştır. Abdi gitmiştir ve ikinci kitapta yerine kardeşi Hamza gelmiştir. Zulüm iste kaldığı yerden daha şiddetli bir şekilde devam etmektedir. Aslında kitabın içerisinde tekrar eden bir cümle ikinci cildin özeti minvalinde, "Abdi gider, Hamza gelir.". Zulmeden birileri elbet çıkar...

Abdi'nin ölümünün ardından dağlarda bir hayat sürmeye başlayan İnce Memed, peşindeki jandarma sürüsünden kaçmak için türlü türlü yollar bulur. Onca çabaya rağmen jandarmalar İnce Memed'i dağlarda yakalamayı bir türlü başaramazlar. Birbirini kovalayan olayların ardından İnce Memed Vayvay Köyü'nde Koca Osman'a sığınır. Ancak köye geldiğinde karşılaştığı manzara, İnce Memed'i kahreder. Abdi Ağa öldükten sonra köy halkının rahata erdiğini düşünmekteydi, ancak görür ki, Hamza'nın zulmü Abdi'nin zulmünden beterdir. Hiç beklemediği bu durumla karşılaşan İnce Memed kendi içinde bir hesaplaşmaya düşer. Daha kötüsü gelecekse her seferinde karşı koymanın anlamı nedir, bu soruyu kendine sorar durur. 

Serinin ikinci cildinde beni en çok etkileyen şeylerden biri de, İnce Memed dışındaki karakterlerinde derinlemesine işlenmiş olması oldu. Sayfalar arasında dolanırken Koca Osman'nın İnce Memed'e olan güveninin asla tükenmeyişini görmek, Seyran kızın kalbinde tomurcuklanan yeni filizlere şahit olmak, İdris Bey'in İnce Memed'i tanımasına eşlik etmek, köyün imamı olan Ferhat Hoca'nın büyük bir dirayet göstererek eziyet çeken köylüler için ağaların zulmü karşısında dimdik durmasının öyküsünü okumak, Hürü Ana ve Kamer Ana'nın yüreklerinde bitmek tükenmez bilmeyen şefkatlerini görmek muhteşem bir keyfi verdi bana. 

Okunmalı, okutulmalı!


"İnsan olmak başka iş, insanlık başka iş."

"Korkudur insanı alçaltan, insanlıktan çıkaran."

"Bir ağaç ne kadar ulu, ne kadar güçlü, ne kadar sağlam olursa olsun, onu toprağından çıkaracak olursanız kurur. Bizi de toprağımızdan çıkardılar, biz de kuruyacağız."

"Sen yalnız hiç korkma arkadaş. Hiç mi hiç korkma. Yüreğine korkuyu uğratma. Korkan yürek makbul bir yürek değildir. Sesi çabuk kesilir."


"Bu kadar kıymetli bir şey öyle kolay elde edilmemeli ki bir kıymeti olsun."

"Demir olsam çürürdüm, toprak oldum dayandım… Toprak, toprak, toprak oldum da dayandım."

"Bu dünya böyledir. Sular hedefine dolar. İnsanlar doğar ölür,gün doğar batar. Ağaçlar büyür çürür. Sular akar,bulut ağar. Ağayı öldürürsün,ağa gelir yerine. Bir daha öldürürsün,bir daha gelir."

"Allah kulu kul yaratmış, kulu kimseye kul yaratmamış."

"Zulme karşı koymamak kafirliktir. Çocuğunun rızkını, baba yurdunu korumamak, bırakıp gurbet ellere düşmek kafirliktir. Zulme karşı koymamak, zalime ortak olmaktır."

"İnce Memed beş kişi, on kişiyle birlikte gelmiyordu candarmaların üstüne... Yerden biter, gökten yağar gibi yüzlerce insan yürüyordu onunla birlikte."
Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Ince Memed ve Bir Ada Hikayesinin üzerine çıkabilecek bir roman okuyabikecegimi düşünmüyorum ömrüm boyunca

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir Ada Hikayesi serisini henüz okumadım ama 2019 için listemde. Ancak İnce Memed gerçekten mükemmel... İnsan yaşıyor okurken anlatılanları...

   Sil