Harfler ve Notalar - Hasan Ali Toptaş


 Kitabın Adı: Harfler ve Notalar
Yazar:   Hasan Ali Toptaş
Yayınevi:  Everest Yayınları
Basım Tarihi:  Kasım 2017 (4. baskı)
Sayfa Sayısı:  165
Yine bir Hasan Ali Toptaş, yine ben :) Türk edebiyatının en güçlü kalemlerinden biri olan Hasan Ali Toptaş'tan bir deneme türü okumaya hazır mısınız? Benden size tavsiye, bu kitabı elinize almadan önce kaleminizi ve bir fincan çayınızı da yanınıza alın, çünkü sizi altını çizeceğiniz onlarca cümle ve yanında eşsiz bir sohbet bekliyor kitabın sayfalarının ardında.

Her biri bir kaç sayfa olan bir çok denemeyi barıdırıyor kitap içerisinde. Hasan Ali Toptaş bu yola nasıl girdi, nasıl ilerledi, gördükleri-duydukları-yaşadıkları ona nasıl ilham oldu her birinin tek tek yanıtını kitabın içerisinde. Sanırım Toptaş'ı anlamak için okuyabileceğimiz en güzel eser, yine kendi kaleminden dökülen Harfler ve Notalar. Bir de kitap tavsiyeleri var ki, hepsini tek tek okumak için sabırsızlanıyorum. Kalemine hayran olduğum insanın başucu kitaplarım olarak nitelendirdiği eserlerden neler katacağım bohçama, hep birlikte göreceğiz.


"İnsan gördüğü şeylerin toplamı kadar uyanık, görmediği şeylerin sonsuzluğu kadar uykudadır."

“… ayrıntıları birbirine akıl ipiyle sımsıkı bağlardık. Belki daha sonra akıl ipi denen şeyin ne kadar güvensiz ve çürük olduğunu anladık da, yavaş yavaş vazgeçtik bundan.”

“Bir hikaye nasıl olmalı diye sorulduğunda hep bu benzetmeye başvurulur ve kıdemliler tarafından bize “Tıpkı bir buzdağı gibi olmalı, ancak sekizde biri görünmeli,” denirdi.”

“Sevgili çocuklar hikaye kelime kusularak değil, kelime yutularak yazılır.”


“… bile isteye oluşturulan bu kusurların, metnin öteki alanlarına yayılan zekanın ve ustalığın parıltısını hoş bir şekilde gölgelediğini, gölgeleyince de onları daha görünür kıldığını düşünürüm.”

“… zamana meydan okuya okuya yüzyılların gerisinden süzülerek ilk günkü tazelikleriyle bize kadar ulaşan hikayeler, içlerindeki her şeyi bir şeye dayandırıp bolca açıklamalarda bulunan hikayeler değil, yapılarında karanlık noktalar barındıran hikayelerdir.”

Sitting Panda
Google Plus'ta Paylaş
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum:

Yorum Gönder